چهارشنبه 10 خرداد 1402
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

جاذبه های تاریخی و گردشگری استان فارس

مسجد وکیل شیراز

1401/11/26
مسجد وکیل شیراز

یکی از مشهورترین جاذبه‌های شیراز مسجد وکیل است. مسجد وکیل در دوره‌ کریم خان زند، با استفاده از بهترین مصالح در دسترس ساخته شده است.مسجد وکیل در مجاورت بازار وکیل و در خیابان طالقانی شیراز قرار دارد. برای دسترسی به مسجد وکیل مشکل چندانی برای پیدا کردن وسایل حمل‌و‌نقل عمومی نخواهید داشت. 

ادامه مطلب ...

موزه هنر مشکین فام (خانه فروغ الملک)

1401/09/01
موزه هنر مشکین فام (خانه فروغ الملک)

خانه فروغ الملک قوامی (موزه هنر مشگین فام) یکی اززیباترین مکان های تاریخی ودیدنی شیراز است که در یکی از محله‌های قدیمی شیراز، یعنی جایی که بوی بهار نارنجش فضای کوچه‌ پس کوچه‌های آن را مملو از عطر دلنشین خود کرده ، واقع شده است. 

ادامه مطلب ...

کلیسای شمعون غیور

1401/01/14
کلیسای شمعون غیور

کلیسای شمعون غیور یا زند شیراز به دوره پهلوی اول تعلق دارد و نام خود را از شمعون قانوی، حواری دهم که طبق روایتی قدیمی در ایران کشته شد، گرفته است. با رعایت جزئیات معماری ایرانی در ساخت بنا، این کلیسا یکی از زیباترین کلیساهای کشور به شمار می‌رود.........

ادامه مطلب ...

موزه مادام توسو شیراز

1400/10/04
موزه مادام توسو شیراز

حتما برای یک بار هم که شده از طریق تلویزیون یا نشریات و سایت‌ها با موزه مادام توسو آشنا شده اید، موزه ای که در آن می‌توانید با خیلی از افراد سرشناس دنیا که در قالب مجسمه‌های مومی‌ساخته شده اند ملاقات کنید. با آنها دست بدهید و حتی عکس بگیرید، با مجسمه‌هایی که با چهره واقعی شان مو نمی‌زنند. مشاهیر شیراز دور یکدیگر جمع شده اند، از مجسمه مومی‌خانم صاحبخانه گرفته تا مجسمه کریم خان زند، شهید دوران، آیت الله میرزای شیرازی، نصیر الملک، سعدی و …

ادامه مطلب ...

مسجد مشیرالملک

1400/06/22
مسجد مشیرالملک

مسجد مشیرالملک ، مرواریدی در گردشگری شیراز  در محله سنگ سیاه شیراز است که از بناهای تاریخی مهم استان محسوب می‌شود. این مسجد توسط حاجی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شده است.در شمال مسجد شبستان کوچکی قرار دارد که با کاشی‌های رنگی منقوش زیبایی پوشیده شده و سقف دو زاویه شمالی آن به طرز زیبایی با کاشی‌های زیبا مقرنس‌کاری شده است.در پیشانی شبستان طاق‌نمای مرتفعی وجود دارد که آیات قرآنی با خطوط درشت ثلث عالی بر آن نوشته شده و بر فراز این شبستان دو گلدسته کاشی‌کاری ساخته شده است.

 

 

ادامه مطلب ...

باغ ارم شیراز

1400/06/20
باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز ،باغی پر از عطر بهارنارنج  است که در جبهه شمال غربی، خارج از شهر شیراز در استان فارس و در دامنه کوه آسیاب سه‌تایی قرار داشته و در حدود ۳-۲ کیلومتر تا کوه معروف بابا کوهی، در شهر شیراز فاصله دارد.اطراف آن بیابان و رودخانه و سنگلاخ بوده، با گسترش شهرنشینی در جبهه غربی، به تدریج این باغ در داخل بافت شهری قرار گرفته. در حال حاضر در انتهای خیابان ارم و در تقاطع بلوار شرقی ـ غربی و بلوار شمالی ـ جنوبی جام جم و آسیاب سه تایی، باغ ارم قرار گرفته است. این باغ به مناسبت عمارت و باغ بزرگی که در گذشته توسط شداد بن عاد پادشاه عربستان جنوبی به رقابت با بهشت ساخته شده، به باغ ارم مشهور گردیده است.

ادامه مطلب ...

شاهچراغ

1399/11/19
شاهچراغ

شاه چراغ مسجد یا آرامگاهی است که برادر امام رضا (ع) در آن دفن شده است. میر سید احمد موسی (فرزند موسی کاظم (ع)) برادر امام رضا (ع) برای دیدار برادرش راهی شهر مشهد شد که توسط مامورین مامون در راه سفر خود به شهادت رسید.این آرامگاه بسیار باشکوه و دیدنی یکی از بناهای بسیار زیبای شهر شیراز به شمار می‌آید که در دوره‌های مختلفی تکمیل شده است. مغول‌ها در دوره ایلخانیان ساکن ایران بودند و ابو اسحاق دستور ساخت بخش‌هایی از این مکان مانند مسجد، مدرسه و بازار را داد. در این مکان مقبره‌های زیادی وجود دارد که اکثر آنها تاکنون باقی مانده‌اند.

ادامه مطلب ...

بازار وکیل شیراز

1398/11/26
بازار وکیل شیراز

بازار تاریخی وکیل از مهمترین بازارهای شیراز از گذشته تاکنون بوده و یادگاری زیبا از کریم خان زند می باشد که در قسمت مرکزی این شهر و در نزدیکی میدان شهرداری قرار گرفته است. ما در ایران، بازارهایی داریم که قدمت چند صد ساله آن ها، گوشه ای از تاریخ سرزمین اهورایی را به تصویر می کشد و دیدنشان هر بار، ناگفته های بسیاری را عیان می کند و بازار زیبای وکیل شیراز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ادامه مطلب ...

آرامگاه سعدی(سعدیه)

1398/05/25
آرامگاه سعدی(سعدیه)

سعدی، شاعر پارسی‌گوی در سال ۶۰۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. بدون شک سعدی تاثیر عمیقی بر روی زبان فارسی گذاشت و لقب سلطان ملک سخن به‌درستی به این هنرمند داده شده است.

آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است. این اثر را محسن فروغی طراحی کرده‌است....

ادامه مطلب ...

نقش رستم

1398/02/10
نقش رستم

نقش رستم نام مجموعه ای باستانی در روستای زنگی آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است که در فاصله 6 کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد

ادامه مطلب ...

باغ دلگشا

1398/02/09
باغ دلگشا

باغ دلگشا نیز یکی از باغ‌های تاریخی شهر شیراز محسوب می‌شود که در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. به طور دقیق‌تر در سمت جنوب تنگ آب‌خان و در دامنه‌ی کوهستان قرار دارد.

آدرس : ایران، استان فارس، شهر شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان، باغ دلگشا

 

ادامه مطلب ...

حافظیه

1398/02/08
حافظیه

حافظیه یا آرامگاه حافظ نام مجموعه‌ای آرامگاهی در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن است که آرامگاه حافظ شیرازی را در خود جای داده است. مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته‌است و این صحن‌ها توسط تالاری از یک‌دیگر جدا شده‌اند. این مجموعه ۴ در ورودی-خروجی دارد که در اصلی در سمت جنوب آن، دو در در سمت غرب و یک در در سمت شمال‌شرق مجموعه قرار گرفته‌است.

ادامه مطلب ...
طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top