جمعه 29 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

سکونت ۱۱ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی ۱۱۰ شهر کشور

تاریخ انتشار:1396/2/17

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن انتقاد از سخنان یک جانبه شهرداری در حوزه نوسازی و بهسازی شهر تهران بیان کرد: اقدامات شهرداری تهران در حوزه نوسازی براساس ۵۰ هزار تسهیلاتی که از سوی دولت و نظام بانکی پرداخت شده بود در این دوره به انجام رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در پاسخ به اطلاعات نادرست ارائه شده از سوی برخی کاندیداهای انتخاباتی در اولین مناظره تلویزیونی اعلام کرد: متأسفانه آمار و ارقام ارائه شده در اولین برنامه مناظره انتخاباتی بسیار مبالغه‌آمیز و غیرکارشناسی بود به همین دلیل لازم است که  اصلاح شده و نگرانی موجود در سطح جامعه که ناشی از این اطلاعات اشتباه است را برطرف سازد.

دکتر ایزدی در ادامه با تأکید براینکه براساس گزارش‌های موجود، آمار جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی ۹۱ شهر کشور در دهه ۸۰ برابر با ۶ میلیون نفر بوده است گفت: وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم در ادامه این روند ضمن انجام مطالعات دقیق‌تری در ۱۱۰ شهر کشور آمار جمعيت ساكن در سكونتگاه‌های غير رسمی را ۱۱ ميليون نفر برآورد می‌كند.

دکتر ایزدی در ادامه افزود: عدد ۱۹ میلیون اعلام شده به تمامی ساکنان مناطق ناکارآمد که در شرایط بدمسکنی هستند بازمی‌گردد و ارتباطی با آمار ۱۱ میلیون جمعیت سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور ندارد.

این مقام مسئول با توجه به سخنان برخی کاندیداهای انتخاباتی در طول این مناظره تلویزیونی درخصوص تحولات جمعیتی در کشور اعلام کرد: برخی می‌گویند تغییرات جمعیتی سکونتگاه‌های غیررسمی به طور مثال بین سال‌های ۹۲ تا ۹۵ اتفاق افتاده ولی باید بگوییم که واقعیت به گونه‌ دیگری است، درحقیقت افزایش رقم سکونتگاه‌ها در وهله اول ناشی از گسترش سطح مطالعات در کشور بوده که مشخصا با افزایش تعداد شهرهای مورد مطالعه، رقم جمعیت ساکن در این مناطق نیز افزایش یافت. از سوی ديگر نيز با انتشار آمار جمعيت سال ٩٥ شاهد ثبات نسبی جمعيت شهرهای كشور در طول سال‌های اخير هستيم، لذا تحولات جمعيتی كه موجب بروز و تشديد پديده حاشيه‌نشينی بوده به سال‌های اخير باز نمی‌گردد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تأکید براینکه وزارت راه و شهرسازی به استناد مطالعات کارشناسی و برآوردهای دقیق، جمعیت ساکن در مناطق حاشیه‌نشین را در ۱۱۰ شهر کشور ۱۱ میلیون نفر اعلام می‌کند گفت: قطعا اعلام هر آماری خارج از این رقم، اعدادی مبالغه‌آمیز و غیرکارشناسی از سوی این وزارت‌خانه تلقی می‌شود.

دکتر ایزدی همچنین در ادامه ضمن ابراز خرسندی از مطرح شدن معضل حاشیه‌نشینی به عنوان اولین سؤال کاندیداهای ریاست‌جمهوری در مناظره انتخاباتی و برجسته شدن اهمیت این مسئله بیان کرد: با وجود اینکه این امر، اقدامی خوشحال کننده به شمار می‌رود ولی این نکته مهم وجود دارد که ببینیم از این امر در مناظرات از سوی برخی كانديداهای حاضر استفاده ابزاری می‌شود و یا با نگاهی عمیق و کارشناسانه جهت یافتن مناسب‌ترین راه‌حل به آن نگاه نمی‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: به تصور من برخی کاندیداها برخوردی ابزاری با این بحث داشته و قصد دارند تا در بحبوحه انتخابات، اذهان عمومی را به شكل ناصحيح به سمت یکی از بزرگترین چالش‌های شهری موجود در کشور جلب کنند.

به گفته وی رفع این مشکل در یک دوره کوتاه مدت ۳ ماهه و یا ۳ ساله رفع نشده و در دوره انتخاباتی برطرف نخواهد شد.

این مقام مسئول ضمن ابراز خوشحالی نسبت به این که صدا و سیما و همچنین کمیته نظارت بر مناظرات به موضوعات و معضلات اجتماعی توجه می‌کنند گفت: من از این دوستان تقاضا دارم تا به مسئله از جنبه‌های بنیادی نگاه کرده و آن را یک روش کاری مداوم و طولانی مدت تلقی کنند.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به این نکته که قطعا رفع مشکلات حاشیه‌نشینی نه تنها اقدامی گسترده و پیچیده به شمار می‌رود بلکه به همکاری تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط نیاز دارد گفت: بسیاری از مطالب در مناظره انجام شده به صورت یک جانبه مطرح شده و عملکرد یک دستگاه مورد توجه بود، به طور مثال اعلام کردند که شهرداری در حوزه نوسازی و بهسازی شهری در دوره‌ای خاص موفق بوده، این درحالی است که اقدامات شهرداری تهران در حوزه نوسازی براساس ٥٣ هزار تسهیلاتی که از سوی دولت و نظام بانکی پرداخت شده بود به انجام رسید.

وی در ادامه اضافه کرد: من به هیچ عنوان منکر خدمات دستگاه‌هایی که در عرصه نوسازی و بهسازی فعالیت می‌کنند نیستم ولی از این موضوع دلخور می‌شوم که دستگاهی بخواهد یک طرفه قضاوت کرده و عملکرد سایر دستگاه‌ها را نادیده بگیرد.

به گفته این مقام مسئول اگر امر نوسازی در یک منطقه اتفاق افتاده و موفق شود قطعا با همراهی دستگاه‌های متعددی به انجام رسیده است.

دکتر ایزدی همچنین درباره سخنانی که درخصوص پروژه محله سیروس نیز در این مناظره ارائه شده بود گفت: این پروژه در دولت دهم آغاز شد و ما نیز در این دوره تلاش کردیم تا آن را به بهترین شکل ممکن به ثمر برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این‌باره خاطرنشان کرد: از سویی دیگر این پروژه‌ در طول ساخت هیچ‌گونه تخطی از طرح‌های مصوب نکرده و دارای پروانه ساخت از شهرداری تهران نیز بوده است.

وی در ادامه با تأکید براینکه رویکرد اصلی دولت نهم و دهم پروژه محور بوده است گفت: این درحالی است که دولت یازدهم همواره به دنبال پرهیز از این رویکرد بوده و تلاش می‌کند در محله سیروس به جای توجه صرف به ساخت یک پروژه به مسائل دیگری ازجمله خدمات‌رسانی در عرصه‌های زیرساخت، ساخت درمانگاه، پارک، کانون‌های فعالیت با کمک نهادهای مردمی و سایر نیازهای محله که منجر به ارتقای کیفیت زندگی در این مناطق می‌شود نیز توجه کند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top