دوشنبه 28 خرداد 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

آغاز به کار دومین باشگاه سلامت و مشاوره نوجوانان و جوانان شیراز در محله سعدی شیراز

تاریخ انتشار:96.9.16
همزمان با هفته مبارزه با ایدز، دومین باشگاه سلامت و مشاوره نوجوانان و جوانان شیراز، به چرخه ارایه خدمات سلامت در استان فارس پیوست.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس و به نقل از تارنمای "وب دا" در شیراز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در آیین آغاز به کار این باشگاه، ایجاد و راه اندازی این مراکز را یک تعهد بین المللی دانست و گفت: جهان امروز یک دهکده بین المللی نامیده می شود که همه باید به طور همزمان و در یک برنامه کلی با هم همکاری کنند و امیدواریم بتوانیم این همکاری ها را ادامه بدهیم و هر روز از مسایل و معضلات جامعه کم کنیم.

 دکتر "علی بهادر" افزود: امروزه در معرض خطرات جهانی که از جاهای دیگر دنیا شروع شده و به جای دیگری سرایت می کند هستیم و باید این خطرات را مهار و از بروز آنها جلوگیری کنیم.

 

او اضافه کرد: مهم ترین بحث در این زمینه نوجوانان و جوانان هستند که به دلیل شرایط سنی خاص خود، دارای رفتارهای پرخطر هستند؛ از طرفی این گروه تنها قسمتی از وقت خود را در مدارس هستند، اما در ارتباط با همکلاسی ها ممکن است در معرض خطرات مختلف قرار بگیرند.

سرپرست دانشگاه تاکید کرد: باید راه هایی پیدا کنیم تا برای این زمان ها که بیشتر از زمان حضور آنان در مدارس است، چاره اندیشی کرده و برای این جوانان برنامه های مناسبی تدارک ببینیم.

دکتر بهادر ابراز امیدواری کرد: امیدواریم شاهد مراکز بیشتری در شهر شیراز و استان فارس باشیم تا بتوانیم در خدمت جوانان باشیم و در بحث های تخصصی با این مراکز همکاری کنیم و جوانان که آینده سازان این کشور هستند را از خطراتی که در معرض آن هستند، دور کنیم.

تاکید بر اهمیت ساماندهی آسیب های اجتماعی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، با اشاره به آسیب های اجتماعی مانند بحث اعتیاد در جامعه، گفت: باید بتوانیم جامعه را سالم سازی کنیم و این یک تکلیف و وظیفه است.

مهندس "هادی پژوهش" افزود: این آسیب های اجتماعی علاوه بر هزینه های فکری و روحی و روانی که برای خانواده و جامعه ایجاد می کنند، هزینه های مادی زیادی نیز به آنها تحمیل می شود.

 

او اضافه کرد: مقرر شده است تا قرارگاهی با مشارکت همه دستگاه ها شکل گیرد و اعتبارات ویژه ای به این منظور در نظر گرفته شود تا بتوانیم آسیب ها را بهتر ساماندهی کنیم؛ البته سامان دادن به این مسایل سخت و زمان بر است.

مهندس پژوهش بیان کرد: این پایگاه و پایگاهی که در سال 94 در شیراز راه اندازی شد، می توانند نقش موثر و مفیدی در جلوگیری از بروز بسیاری از آسیب ها داشته باشند؛ اگر می خواهیم یک کار درست و اصولی انجام دهیم باید از همین مکان ها شروع و کمک کنیم تا این پایگاه ها گسترش پیدا کند.

 

 

مهندس پژوهش با اشاره به آیات قرآن، افزود: اگر یک نفس را زنده کنید تمام انسان های روی زمین را زنده کرده اید و این کار ثواب بسیاری دارد.

 

سال 2030، سال پایان همه گیری HIV

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اینکه راه اندازی این پایگاه ها یک تعهد بین المللی است، گفت: در سال 2014 میلادی با مشارکت یونیسف و UNAIDS یک نشست سیاستگذاری در کشور کنیا تشکیل شد و مقرر شد تمام کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی حضور داشته باشند و یک سیاستگذاری برای کاهش شیوع HIV داشته باشند.

دکتر "عبدالرسول همتی" با بیان اینکه در این طرح، سال 2030 را سال پایان همه گیری HIV اعلام شده، افزود:  جوانان و نوجوانان یکی از گروه هایی که در معرض خطر هستند که یک سوم جمعیت کل هر جامعه ای را به خود اختصاص می دهند و یکی از کارها در راستای اجرای تعهدات، ایجاد این مرکز بوده است.

او اضافه کرد: این مرکز، دومین پایگاهی است که در شیراز راه اندازی می شود و اقدامات برای راه اندازی سومین مرکز نیز در حال انجام است؛ مشارکت ارزنده آموزش و پرورش در تحویل ساختمان این مرکز قابل تقدیر است، همچنین حدود 250 میلیون تومان از اعتبارات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی برای تعمیر، تجهیز و آماده سازی این مرکز، هزینه شده است.

 

 

 

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه ادامه داد: باید امکاناتی فراهم شود تا جوانان به این مراکز جذب شوند و پس از آن با استفاده از بسته های آموزشی موجود، آموزش های لازم به جوانان ارایه شود.

دکتر همتی از همراهی و همکاری های استانداری فارس و سایر دستگاه ها که در زمینه برطرف کردن آسیب های اجتماعی با دانشگاه علوم پزشکی همکاری می کنند، تقدیر و اظهار امیدواری کرد: همکاری های بین بخشی که در استان وجود دارد، ادامه پیدا کند و بتوانیم کامل تر و بهتر از گذشته در صحنه پیشگیری از HIVحضور داشته باشیم.

پایگاه های مشاوره سلامت جوانان شیراز به عنوان الگویی موفق برای سراسر کشور

 

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، دیگر سخنران این آیین بود.

 

"سید علی محمد موسوی" راه اندازی این پایگاه را کاری و مهم دانست و گفت: با توجه به برنامه تحول سلامت در کشور، باید اقدامی صورت می گرفت و از طرفی با توجه به 20 عنوان آسیبی که در سال 93 از سوی دولت به مقام معظم رهبری گزارش شد، باید راهکارهایی برای پیشگیری اندیشیده شود.

 

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، اضافه کرد: راه اندازی این مراکز در شیراز به کشور اعلام شده است تا سازمان اجتماعی کشور، آن را به عنوان الگویی موفق در سراسر کشور معرفی کند.

 

او ادامه داد: راه اندازی این مرکز در یکی از محله های پرتراکم شهر انجام شده است به کاهش آسیب های جامعه به ویژه در جوانان و رفتارهای پرخطری که آنها را تهدید می کند، بسیار کمک می کند؛ همچنین با توجه به آثار مثبتی که راه اندازی این مراکز دارد، مقرر شده است تا مراکز دیگری از نقاط دیگر شیراز و سایر شهرهای استان ایجاد شود.

این آیین با حضور مسوولان استانی،شهری و شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس برگزار گردید.

 


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top