دوشنبه 27 فروردین 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

آخرین جزئیات تسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده/ تسهیلات خرید مسکن با سود ۶ درصد برای خانه اولی‌ها

تاریخ انتشار:97.09.17

مهندس عشایری گفت: خانه اولی‌ها می‌توانند تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن با سود ۶ درصد را در محلات هدف بازآفرینی شهری دریافت کنند.

به گزارش تارنمای باشگاه خبرنگاران جوان مهندس هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگوباخبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جدیدترین جزئیات تسهیلات ساخت و خرید مسکن در محله‌های هدف بازآفرینی شهری گفت: در بخش بافت‌های فرسوده دو نوع تسهیلات در نظر گرفته ایم  که یکی از آنها به سازندگان و توسعه‌گران پرداخت می شود.

آخرین جزئیات تسهیلات خرید Ù
سکن در بافت‌های فرسوده/ تسهیلات خرید Ù
سکن با سود ۶ درصد برای خانه اولی‌ها

وی با بیان اینکه وام "دوره ساخت" صرفا به سازندگان و توسعه‌گران تعلق می گیرد، گفت: تسهیلات توسعه‌گراندر کلان‌شهرها 50 میلیون تومان و در سایر شهرها 40 میلیون تومان است که تمامی این تسهیلات در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی ارائه می‌شود.

وی اظهار کرد: سود این تسهیلات در دوره مشارکت ساخت 9 درصد است و افرادی که به صورت انفرادی واحدهای فرسوده را بازسازی می‌کنند، تنها 40 یا 50 میلیون تومان می‌توانند دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری تصریح کرد: سازندگان حرفه‌ای، انبوه‌سازان و توسعه‌گرانی که همراه با فناوری‌های نوین اقدام به ساخت پروژه‌  می‌کنند، می‌توانند تا سقف 110 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

 افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن تا 110 میلیون تومان

عشایری اظهار کرد: توسعه‌گران در تهران که تسهیلات 50 میلیون تومانی دریافت کرده‌اند، می‌توانند با دریافت 60 میلیون تومان اقدام به ساخت پروژه در محلات هدف کنند، همچنین سازندگانی که در سایر شهرها تسهیلات 40 میلیون تومانی دریافت کرده‌اند، می‌توانند تا سقف 70 میلیون تومان تسهیلات دریافتی خود را افزایش دهند.

وی ادامه داد: برخی از سازندگان می‌توانند با تسهیلات 40 یا 60 میلیون تومانی  واحدهای خود را بسازند و نیازی به افزایش تسهیلات تا سقف 110 میلیون تومان ندارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: سود این تسهیلات 18 درصد  و صادرکننده این تسهیلات بانک مسکناست و سازندگان می‌توانند در طول سال یک صد هزار واحد در محلات هدف و بافت‌های فرسوده بسازند.

عشایری در ادامه به تسهیلات خرید مسکن (مدل تقاضا) اشاره کرد و افزود: برخی از متقاضیان خواستار خرید خانه در بافت‌های فرسوده یا محلات هدف بازآفرینی شهری هستند و این متقاضیان تسهیلات این محلات را تنها از صندوق مسکن یکم می‌توانند دریافت کنند.

وی با بیان اینکه مدل دریافت این تسهیلات سپرده‌گذاری است، گفت: خریداران هم به صورت انفرادی و هم به صورت زوجین با سپرده‌گذاری در بانک مسکن می‌توانند تسهیلات خرید مسکن را دریافت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: خریداران می‌توانند بصورت انفرادی با سپرده‌گذاری 20 میلیون تومانی  تسهیلات 80 میلیون تومانی در شهر تهران را دریافت کنند و زوجین نیز هر کدام با سپرده‌گذاری 20 میلیون تومانی می‌توانند تسهیلات 160 میلیون تومانی برای خرید تنها یک واحد مسکونی را دریافت کنند.

عشایری افزود: سود این تسهیلات برای خانه‌ اولی‌ها که اقشار جوان جامعه هستند 6 درصد و برای سایر خریداران 8 درصد است.

وی بیان کرد: هر مبلغ سپرده‌گذاری در بانک مسکن بعد از گذشت 6 ماه یک برابر اضافه می‌شود و متقاضیان می‌توانند با سپرده‌گذاری 20 میلیون تومانی بعد از دو سال تسهیلات 160 میلیون تومانی یا 80 میلیون تومانی دریافت کنند.

 یک استثنا برای زوج های جوان در خرید خانه

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یک استثنا برای ترغیب زوجین در خصوص خرید واحد مسکونی دربافت‌های فرسوده قائل شده ایم، افزود: اگر زن و شوهر با هم حساب جداگانه‌ای برای خرید ملک سپرده‌گذرای کرده باشند می‌توانند از دو وام برای خرید یک واحد مسکونی استفاده کنند به طور مثال اگر هر کدام از این زوجین 20 میلیون تومان سپرده‌گذاری کرده باشند بعد از گذشت دو سال می‌توانند تسهیلات 160 میلیون تومانی دریافت کنند و با مبلغ سپرده‌گذاری خود 200 میلیون تومان دریافت کنند.

براساس این گزارش بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یکپارچه برای حل مشکلات شهرهاست به نحوی که منجر به ارتقا شاخص‌های زیست‌پذیری و کیفیت زندگی شهروندان می شود.

از سوی دیگر اجرای این طرح که در برگیرنده شبکه­ ای از اقدامات و برنامه ­های مختلف و در مسیر اهداف توسعه پایدار محسوب می شود، رویکردی همه‌جانبه، مشارکتی، فرایند مبنا، راهبردی، اجتماع‌ محور وجزءبرنامه ­های بازآفرینی است که در تمامی سطوح، مشارکت حداکثری بویژه مردم را به همراه دارد.

تقریبا 18 درصد مساحت شهری را در کشور بافت های فرسوده شهری تشکیل می دهند که 55 هزار و 104 هکتار آن را بافت های ناکارآمد میانی ، 24 هزار و 141 هکتار آن را بافت های تاریخی و 61 هزار و 657 هکتار آن را سکونتگاه های غیر رسمی شامل می شوند.

دولت مصمم است تا با اجرای درست این طرح و زمینه سازی برای مشارکت اجتماعی ساکنان بافت های فرسوده، آن ها را توانمند کن.همچنین با مشارکت مردمی در محله ها اعتماد عمومی به دولت افزایش می یابد.تداوم این راه بستر لازم را برای نوسازی تمامی بافت های ناکارآمد فراهم می کند.

در سی و نهمین نشست ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که اواسط بهمن ماه سال گذشته  در وزارت راه و شهرسازی و به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار  شد برنامه ملی بازآفرینی شهریهمزمان در چند استان شروع بکار کرد.

رئیس جمهوری در این نشست ضمن صدور دستور آغاز اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری، گزارش عملکرد ستاد ملی بازآفرینی شهری و کارگروه‌های زیرمجموعه آن را نیز مورد بررسی قرار داد تا اجرای این برنامه شهری با سرعت بیشتری دنبال شود.

 هم اکنون بعد از گذشت یکسال با افزایش میزان تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن در محلات هدف اجرای این طرح سرعت گرفته و میزان مشارکت  نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top