سه شنبه 28 فروردین 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

پیش‌بینی بودجه ۵۰۰ میلیارد ریالی برای تملک بافت فرسوده شیراز

تاریخ انتشار:98/07/14

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در راستای اجرای طرح بازسازی محور زندیه، ۵۰۰ میلیارد ریال در تکالیف بودجه ۹۸ شهرداری برای تملک بافت فرسوده شیراز پیش بینی شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، نوذر امامی در جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شیراز گفت: طرح بازسازی محور زندیه یکی از طرح‌های مهم مجموعه مدیریت شهری شیراز به شمار می‌رود که برای اجرای آن بررسی‌های جامعی انجام شده است.
او با اشاره به برگزاری مسابقه برای انتخاب مشاور این طرح گفت: این طرح با مساحت ناخالص ۱۳ هکتار از ضلع شرقی به بازار وکیل، ضلع غربی به خیابان ۲۲ بهمن، ضلع شمالی به خیابان چاپارخانه و ضلع جنوبی به زیرگذر زند محدود می‌شود .
عضو شورای شیراز، بازآفرینی هویت تاریخی و فرهنگی شیراز و برآورده کردن نیازهای روز جامعه را از اهداف اصلی این طرح بیان کرد.
امامی ادامه داد: باتوجه به حساسیت زیاد این طرح، جلسات متعددی به منظور بررسی آن با حضور مشاوران، کارشناسان شهرداری، اعضای شورا و اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی در شورای شهر برگزار شد و طرح اولیه‌ی مشاور تغییرات اساسی یافت.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مقرر شد تا یک هفته آینده مشاور طرح نهایی برای تصویب را ارائه کند تا وارد فاز اجرایی شویم.
وی کمبود میدان عمومی برای ارتباطات مردم را یکی از مشکلات مهم شیراز عنوان و اضافه کرد: در راستای برقراری زندگی پیاده محور، ارتباط انسان‌ها رکن اساسی این مبحث است و باید طرح های جامعی برای زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ان در نظر گرفته شود.
امامی با بیان اینکه استانداری و میراث فرهنگی نیز نظراتی را برای اجرای این طرح ارائه کردند، افزود: تلاش خواهد شد که این طرح با هماهنگی و تعامل با این دستگاه‌ها اجرایی شود.
او خیابان زند را یکی از خیابان‌های تاریخی و هویت فرهنگی و انسانی شیراز دانست و ادامه داد: این طرح می‌تواند تحول خوبی در بحث ارتباط مردمی ایجاد کند.
امامی همچنین اتصال بازار جنوبی به شمالی وکیل، اتصال محور عرفان (دروازه قرآن - دروازه اصفهان) و ایجاد ارتباط مناسب با باغ نظر از میدان اصلی را از مزایای این طرح برشمرد.
این عضو شورای شیراز افزود: پس از شروع و تکمیل طرح محور زندیه، به منظور تکمیل این طرح خیابان طالقانی کارکردی پیاده محور پیدا خواهد کرد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز، احیای محور زندیه را جبران خرابی تمام میادین خاطره انگیز شهر دانست و گفت: همه‌ی میادین زنده شهر مانند ولیعصر، شهرداری، ستاد و نمازی در محور زند واقع بودند و بر اثر تصمیم مدیریتی گذشته از بین رفتند که بازسازی محور زندیه می‌تواند بافت قدیمی را احیا کند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top