سه شنبه 28 فروردین 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

روحانی در جلسه شورای عالی مسکن: بافت‌های فرسوده، اولویت دولت در طرح ملی مسکن است

تاریخ انتشار:98/10/02

رئیس جمهور گفت در طرح ملی مسکن ، دولت زمین رایگان و امکانات لازم را در اختیار مشارکت کننده و توسعه گر قرار می دهد.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور روز دوشنبه در این جلسه که با حضور اعضا برگزار شد، بر وظیفه دولت مبنی بر واگذاری زمین رایگان به سازندگان در طرح ملی مسکن با مشارکت توسعه گران و انبوه‌سازان تاکید کرد.

او اظهار کرد: در طرح ملی مسکن با فرمول مشارکتی، دولت زمین رایگان و امکانات لازم را در اختیار مشارکت کننده و توسعه گر قرار می‌دهد و با تسهیل در فرایند صدورمجوز‌ها، به تسریع در اجرا کمک می‌کند تا در مدت زمان کمتری واحد‌های مسکونی ساخته شوند.

رئیس جمهور با اشاره به مزیت‌های ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده گفت: بافت فرسوده در واقع مجموعه‌ای است که به صورت قانونی در گذشته ساخته شده و زیرساخت‌های لازم را دارد و ما می‌توانیم با بازسازی و اصلاح این بافت، واحد‌های مسکونی مناسب ساخته و در اختیار متقاضیان نیازمند مسکن قرار دهیم.

روحانی درمورد ساخت واحد‌های مسکونی طرح ملی مسکن در حاشیه شهر‌ها نیز تاکید کرد: این اقدام باید با هدف حل پایدار و قطعی موضوع حاشیه نشینی انجام شود به گونه‌ای که دیگر به هیچ وجه شاهد شکل گیری موضوعی به اسم حاشیه نشینی نباشیم.

در این جلسه شورای عالی مسکن که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، بعد از ارائه گزارش وزارت راه و شهرسازی درخصوص روند اجرای طرح ملی مسکن، ثبت نام‌ها و اقدامات انجام شده در این زمینه، مواردی برای پیشرفت این طرح ملی به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه شورای عالی مسکن، دستگاه‌های اجرایی که در داخل شهر‌ها دارای زمین هستند مکلف شدند با کمک و همراهی وزارت اقتصاد، اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا در پروژه‌های مسکن مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین در این جلسه تصویب شد که اراضی منابع طبیعی در حریم شهر‌ها براساس قانون از سوی وزارت جهاد کشاورزی به وزارت راه و شهرسازی واگذار شود.

اعضای شورای عالی مسکن همچنین تاکید کردند مکان‌های در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن در طرح ملی باید دارای تاسیسات زیربنایی باشد، همچنین وزارت کشور نیز در زمینه صدور پروانه ساخت و ارائه مجوز‌های مرتبط، تاکیدات لازم را به شهرداری‌ها داشته باشد و بانک‌ها نیز براساس الگو و سهمیه تعیین شده از سوی بانک مرکزی، در ارائه تسهیلات خرید مسکن به خریداران همکاری نمایند.

در این جلسه اقدامات بنیاد مسکن در حل و فصل مشکلات اسکان و ترمیم و بازسازی خانه‌های مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده تشریح شد و رئیس جمهور بر ضرورت تلاش بیش از پیش برای رفع مشکل مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده تأکید کرد.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top