دوشنبه 4 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

آغاز ساخت 45 هزار واحد مسکونی تا پایان شهریور 99

تاریخ انتشار:هفتم اردیبهشت 99

آماده سازی 765 قطعه زمین برای ساخت 45 هزار واحد مسکونی در بافت‌های هدف بازآفرینی /تامین سرانه فضاهای عمومی و خدمات در واحد های در دست ساخت توسط دولت

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با حضور در یک برنامه تلویزیونی از تامین تسهیلات و زمین برای ساخت 145 هزار واحد مسکونی در حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: در سال جدید تسهیلاتی برای نوسازی مردمی یا خودمالکی 100 هزار واحد مسکونی در بافت‌های هدف از محل تبصره 18 پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهدی عبوری با بیان این که تاکنون 25 هزار پرونده به بانک مسکن معرفی شده است، گفت: از این تعداد 21 هزار پرونده تشکیل و 11 هزار و 200 پرونده نیز قسط اول را دریافت کرده اند.

وی با بیان این که اکنون دو نوع تسهیلات برای این منظور در نظر گرفته شده است، توضیح داد: تسهیلات خودمالکی به افرادی تعلق می‌گیرد که می خواهند خانه‌هایشان را نوسازی کنند و تسهیلات دوم نیز به توسعه‌گر و سازنده حرفه‌ای تعلق می گیرد.

رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص میزان تسهیلات ارایه شده نیز توضیحاتی ارایه کرد و با بیان این که تسهیلات به سه صورت معرفی می شود، گفت: سقف تسهیلات در تهران 250 میلیون تومان است که 50 میلیون تومان آن با سود 9 درصد و به شکل مشارکت مدنی و 200 میلیون تومان نیز با سود 18 درصد و به شکل فروش اقساطی 120 ماهه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: برای مراکز استان‌ها و شهرهایی که بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند، 220 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که باز هم 50 میلیون تومان با سود 9 درصد و 170 میلیون با سود 18 درصد محاسبه خواهد شد.

به گفته عبوری میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای دیگر شهرها نیز 180 میلیون تومان است که 40 میلیون تومان با سود 9 درصد و 140 میلیون تومان نیز با سود 18 درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که در زمینه ودیعه مسکن نیز کارهای خوبی انجام شده است، گفت: در این خصوص برای هر نفر که منازل را در بافت فرسوده تخلیه و آن را برای نوسازی آماده می کند 40 میلیون تومان با سود 4 درصد و در دوره 48 ماهه در نظر گرفته شده است.

عبوری با بیان این که این تسهیلات برای تمام 31 استان کشور در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: هر استانی که بتواند تعداد بیشتری را جذب کند تسهیلات بیشتری خواهد گرفت و در این زمینه محدودیت نداریم و همچنین تفاهم نامه‌ای که با سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد کرده ایم، قابل تغییر است.

او درباره میزان بافت‌های فرسوده کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 148 هزار هکتار با جمعیت پذیری 30  درصد شهرها را داریم که شامل سه گونه بافت ناکارآمد میانی، بافت تاریخی و سکونتگاه غیررسمی یا حاشیه نشینی می‌باشد، اظهار کرد: این 100هزار فقره گام جدیدی است که برای نوسازی این بافت‌ها انجام می شود و قطعا بعد از این که تسهیلات مورد نظر جذب شود، دولت تسهیلات جدیدی را معرفی خواهد کرد.

او در پاسخ به این که برنامه دولت برای از بین بردن کامل بافت‌های فرسوده در آینده چیست، اظهار کرد: در کنار این تسهیلات بسته‌های تشویقی دیگری هم در نظر گرفته شده است، به عنوان مثال هزینه‌های طراحی، نظارت و اجرا در محلات هدف با هماهنگی سازمان نظام مهندسی تا 50 درصد رایگان شده است. علاوه بر این 50 درصد از هزینه صدور پروانه نیز بر اساس قانون حمایت از تولید رایگان شده است و در نظر داریم تا تفاهم نامه‌ای با سازمان شهرداری‌ها و دهیار‌‌های کشور امضا کنیم تا 50 درصد هزینه باقی مانده نیز رایگان شود.

وی ادامه داد: همچنین بسته‌های تشویقی برای انشعابات بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده و از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت نیرو پیگیر این هستیم تا این موضوع نیز عملیاتی شود.

رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص تامین مسکن 45 هزار واحد مسکونی در حاشیه شهرها نیز توضیح داد: در راستای نامگذاری سال جدید، برنامه ریزی کردیم تا املاک در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران را احصا کرده و حدود 765 قطعه زمین در 27 استان و 53 شهر سراسر کشور را آماده کرده‌ایم و 45 هزار واحد مسکونی بر روی آن‌ها در حال بارگذاری است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: تاکنون کار ساخت دو پروژه را شروع کرده ایم که پروژه کرگانه در خرم آباد لرستان با ظرفیت 780 واحد مسکونی و پروژه دیگر در شهر اهواز با 1680 واحدمسکونی در حال ساخت است.

رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که قرارداد اجرایی این پروژه ها 24 ماهه است، اظهارداشت: نکته مثبت این پروژه‌ها تامین سرانه فضاهای عمومی و خدمات شامل فضای سبز، فضاهای آموزشی، درمانی، مذهبی، سوله های ورزشی است که هزینه های آن را دولت تامین می کند.

عبوری افزود: بر اساس برنامه‌ریزی هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در نظر داریم نهایتا تا 6 ماه ابتدایی سال جاری تمام 45 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور آغاز به کار کنند .

معاون وزیر راه و شهرسازی در قسمت پایانی صحبت های خود گفت: سرعت بخشیدن به نوسازی بافت‌ها بستگی به بسته‌های تشویقی دارد که دولت ارایه می کند و برای اولین بار این بسته تشویقی با چنین کیفیتی اعلام شده است. پیش بینی ما بر این است که در سه ماه  اول سال99 این کار عملیاتی شود.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top