جمعه 29 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده از تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی برخوردار است

تاریخ انتشار:بیست و یکم آبان ماه 99

معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز درباره ارایه مشوق های نوسازی در بافت فرسوده گفت: براساس قانون، شهرداریها موظف هستند حداقل به میزان ۵۰ درصدتخفیف عوارض نوسازی را لحاظ نمایندکه در شیراز این میزان بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در پهنه های مختلف است.

جواد بهادری افزود: در سال ۱۳۹۷  مجموعه ضوابط و مقررات تشویقی در بافت فرسوده بازنگری شد و با هدف ارایه خدمات هرچه بیشتر به ساکنین و تشویق آنها به نوسازی، مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز تدوین و ابلاغ شد.
 
وی اضافه کرد: در حال حاضر برای تشویق به تجمیع و حذف ریزدانگی قطعات مسکونی و تسریع روند نوسازی در محله های کمتر برخوردار به لحاظ امکانات شهری، حداقل ۵۰ درصد تخفیف تا حداکثر ۱۰۰درصد تخفیف بر آیتمهای عوارض صدور پروانه ساختمانی اعمال می شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز افزود: عوارض صدور پروانه ساختمانی، عوارض تراکم ساختمانی، عوارض ارزش افزوده ناشی از طرحهای عمرانی (عوارض حق مشرفیت)، هزینه آسفالت، مجوز حفاری و موافقت اصولی در کاربری مسکونی تا سقف ۷۰، ۸۵ و ۱۰۰ درصد به ترتیب در پهنه های مختلف کاهش می یابد.
بهادری گفت: همچنین امکان تقسیط عوارض بدون پیش پرداخت و به صورت سی ماهه و بدون کارمزد است.
بهادری با اشاره به اینکه نقشه بافت های فرسوده مصوب شهر شیراز در سایت شهرداری شیراز بارگزاری شده است، افزود: متقاضیان میتوانند برای استعلام قرارگیری قطعات ملکی در این محدوده، اطلاع از جزییات تشویقهای نوسازی، میزان تخفیف عوارض و معرفی به اداره کل راه و شهرسازی استان فارس برای دریافت وام، ازطریق شهرداری های مناطق یا اداره بازآفرینی محلات شهری معاونت شهرسازی و در محلاتی که دفاتر تسهیلگری در آن مستقر هستند از طریق این دفاتر، اقدام کنند.
وی تصریح کرد: درخصوص ضوابط و مقررات شهرسازی نظیر تراکم ساختمانی و تعداد طبقات، نیز لازم به ذکر است که نوسازی بافت فرسوده نبایستی منجر به تولید مسکن بی کیفیت شود. شهرداری شیراز با در نظر گرفتن این اصل اساسی، تامین فضای باز به ازای هر واحد، تامین پارکینگ، تامین معبر متناسب باتراکم ساختمانی در توسعه آتی به شکلی که معابر پاسخگوی حداکثر بارگذاری تراکمی طرح های تفصیلی باشند را به عنوان مهم ترین نکاتی که در فرآیند نوسازی بایستی اجرا شود را همواره مدنظر قرار داده است.
به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز یکی از تاثیرگذارترین مداخلات در بافت فرسوده طی یک دهه گذشته در کشور، استقرار دفاتر تسهیلگری و خدمات نوسازی در محلات است که رسالت اصلی آنها تشویق ساکنین به نوسازی می باشد و این هدف را از طریق اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ساکنین، پیگیری تامین خدمات مورد نیاز محلات هدف نظیر احداث پارک، فضای فرهنگی یا ورزشی، کاربری های بهداشتی-درمانی، آموزشی، ترمیم شبکه تاسیسات زیربنایی در محله و ...  انجام می دهند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز ادامه داد: دفاتر تسهیل گری با تشکیل بانک اطلاعات از سرمایه گذاران راغب به فعالیت در بافت فرسوده و مهندسین مایل به ارایه خدمات مهندسی در این پهنه ها، به ساکنین در فرآیند نوسازی کمک می کنند.
وی با اشاره به فعالیت ۱۲ دفتر تسهیلگری در شیراز ابراز داشت: پس از ابلاغ مصوبه شورای در سال ۹۷، فراخوان عمومی برای تاسیس دفاتر تسهیلگری در کلیه محلات بافت فرسوده در روزنامه های کثیرالانتشار در دو نوبت ارایه شد و پس از بررسی و امتیازدهی به متقاضیان، در نهایت ۵۷ تیم متقاضی استقرار در محدوده های بافت فرسوده احراز صلاحیت شدند و تا کنون ۱۲ دفتر با طی مراحل انعقاد قرارداد، تجهیز و استقرار، فعالیت خود را آغاز کرده اند.
به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز  یکی از مهم ترین تغییرات عملکرد شهرداری در زمینه نوسازی بافت فرسوده طی سالهای اخیر، پرداخت ۱۰۰ درصد حق الزحمه دفاتر تسهیلگری توسط شهرداری است که با کیفیت خدمات ارایه شده توسط دفاتر مذکور تناسب دارد و بعنوان یکی از عوامل موثر بر افزایش روند نوسازی عمل می کند.
بهادری با بیان اینکه همه آنچه ذکر شد مربوط یک رکن از مثلث نوسازی بافت  فرسوده است بیان کرد: دو رکن دیگر مشوق های دولتی و شرایط ا قتصادی ساکنین و بخش خصوصی برای نوسازی است. در واقع سه راس این فرآیند را دولت، شهرداری و بخش خصوصی و مردم تشکیل میدهند
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز عنوان کرد: ارایه وام های نوسازی بافت فرسوده به ازای هر واحد مسکونی بر عهده دولت است و تاکنون وام های ودیعه مسکن در استان فارس به متقاضیان پرداخت شده است.
براساس این گزارش، از مساحت ۲۲۰۰۰ هکتاری شهر شیراز، ۱۸۰۰ هکتار در بافت فرسوده مصوب واقع شده است که برابر با ۸.۲ درصد از مساحت این شهر میباشد. پهنه های واقع در بافت فرسوده مصوب شهر شیراز مجموعا ۶۴ محله را شامل می شود که به ترتیب بیشترین تعداد در محدوده منطقه ۲ شهرداری شیرازبا مجموع پانزده محله و در مرتبه بعدی منطقه ۷ شهرداری شیرازبا مجموع ۱۱ محله واقع شده اند. پنج منطقه شهری با بیشترین مساحت بافت های فرسوده به لحاظ مساحت در مناطق هشت، دو، یازده، هفت و سه شهرداری شیراز واقع شده اند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top