جمعه 29 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

انتخاب عمارت تاریخی جمشیدی در لیست آثار فینالیست برتر "اولین جایزه ملی مرمت و احیای بناهای تاریخی

تاریخ انتشار:بیست و یکم دی ماه 99

عمارت تاریخی جمشیدی متعلق به شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس در اولین مسابقه ملی مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر ایران که توسط موسسه هنرمعماری با مشارکت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردیده بود، به عنوان تنها اثر منتخب استان فارس به مرحله فینال مسابقه راه پیدا کرد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس به نقل از خبرگزاری ایرنا هادی احمدی روئینی، مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: این نخستین بار است که هیئت داوران با در نظر گرفتن تمام جزئیات فنی در قالب یک مسابقه به بررسی و داوری پروژه‌های مرمتی در سطح کشور می‌پردازند و در نهایت خود پروژه معرفی می‌شود .پس از هفت دوره برگزاری جایزه طراحی داخلی ایران، تصمیم گرفته شد با توجه به اهمیت مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر کشور و حفظ و نگهداری میراث فرهنگی، حوزه مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر از این دوره به بعد به صورت بخشی جدا و کاملا مستقل در این رویداد تعریف شود.

وی در توضیح اهداف برگزاری نخستین جایزه مرمت و احیای بناهای تاریخی، تصریح کرد: فرهنگ سازی در سطح ملی برای حفاظت، پیشگیری از تخریب و اقدام به شناسایی، ثبت، مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و معاصر کشور، ایجاد حساسیت بین دست اندرکاران اعم از سازمان ها و وزارتخانه های مربوطه، کارفرمایان، برای افزایش توجه به این حوزه از جمله اهداف اولین جایزه مرمت و احیا است.

در همین ارتباط سید حمید اشرفی مدیر عامل شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس گفت: بحث مرمت و احیای بناها و بافت‌های تاریخی علاوه بر اهمیت آن به لحاظ هویتی و فرهنگی، به لحاظ اقتصادی موجب ترغیب و ایجاد انگیزه و نیل تمایل بخش خصوصی به مرمت آثار تاریخی در جهت انطباق نیازها و الزامات امروزی با استفاده از بازآرائی و تغییر عملکرد در این­گونه آثار با ضرورت حفظ بناهای تاریخی که از هویت­های ملی محسوب می­گردند، بسیار ارزشمند است.

او در پایان ضمن ابراز خرسندی از این جریان گفت: حسن این مسابقه در این است که یک ظرفیت‌سازی در جامعه انجام می‌شود و یک معرفی شایسته صورت می‌گیرد که منتج به شکل‌گیری اقتصاد فرهنگی و توسعه پایدار فرهنگی می‌شود مفتخریم که مرمت عمارت تاریخی جمشیدی نیز در میان صدها اثر برتر بعنوان فینالیست آثار برگزیده جهت اخذ اولین جایزه ملی آثار تاریخی کشور قرار گرفته و انشالله بعنوان رتبه نخست شناخته خواهد شد.

لازم به ذکر است خانه تاریخی درمیانی در اصفهان، خانه تاریخی طباطبائی­ها و خانه عامری ها در کاشان، مسجد جامع ساری نیز جزء آثار برگزیده در مرحله فینال می باشند.

از آثار راه یافته به فینال، بهترین نورپردازی از پروژه های ارسالی، انتخاب بهترین اثر از بین تمامی پروژه های ارسالی و انتخاب بهترین مجری پروژه از نظر کیفیت و اجرا مد نظر هیئت محترم داوران قرار خواهند گرفت.

اسامی هیئت داوران مسابقه به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر می باشد:

  • هادی احمدی روئینی ( مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)

  • علی سوداگران

  • ال­بی قاسم زاده (رئیس هیئت اتحادیه­ی معماران جمهوری آذربایجان- Elbay Qasemzadeh )

  • منصور فلامکی

  • کارلوس کودو رکساس (از اسپانیا- Karlos Kevedo Roxas)

  • عبدالرضا محسنی

  • رضا مفاخر

  • محسن نوروزوند

 

        مخاطبان محترم می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت هنرمعماری

WWW.aoa.ir مراجعه نمایند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top