دوشنبه 4 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

نیازمندی‌های احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در طرح جهش تولید مسکن دیده شده است

تاریخ انتشار: پانزدهم شهریور 1400

یکی از کارشناسان حوزه مسکن با اشاره به اینکه تمامی نیازمندی‌های احداث مسکن در طرح جهش تولید دیده شده است بر ضرورت تغییر ساختار در وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد.

مقداد همتی کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی الزامات و راهکارهای اجرای طرح جهش تولید مسکن را برشمرد.

همتی گفت: طرح جهش تولید مسکن که تولید یک میلیون واحد مسکونی را در سال در برنامه قرار داده است با پشتوانه قانونی تهیه شده و تمامی الزامات و نیازمندی‌های تولید مسکن در آن وجود دارد.

کارشناس مسکن توضیح داد: در طرح جهش تولید مسکن تمامی نیازمندی‌های احداث واحدهای مسکونی از جمله تسهیلات، زمین و انشعابات و زیرساخت‌ها دیده شده است و بر اساس قانون باید اصلاحات لازم در حوزه تولید مسکن از سوی دولت اجرایی و عملیاتی شود.

همتی ادامه داد: هرساله حدود ۳۵۰ هزار واحد از طریق خصوصی‌سازی، ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی، ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار واحد تسهیلات به نوسازی بافت‌های فرسوده، ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار واحد مسکن حمایتی در کشور احداث و نوسازی می‌شود که همه اینها با هم یک میلیون واحد مسکونی در سال را محقق می‌کنند.

وی تغییر ساختارها در وزارت راه و شهرسازی را از الزامات اجرای طرح جهش تولید مسکن عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در هشت سال گذشته در حوزه مسکن و شهرسازی کاری انجام نشده است، پیشنهاد می‌شود تا در دولت سیزدهم در وزارت راه و شهرسازی از افراد مجرب و باانگیزه برای پیشبرد کار بهره گرفته شود.

همتی در خصوص پیشنهادهای خود برای انطباق عرضه با تقاضای واقعی مسکن و رفع مشکلاتی که در خصوص قیمت بالای مصالح ساختمانی هم‌اکنون سازندگان با آن مواجه هستند، اعلام کرد: در ساختمان‌سازی سه مصالح اصلی سیمان، فولاد و مصالح شیمیایی در تاسیسات ساختمانی استفاده می‌شود که به منظور متعادل‌سازی قیمت‌ها نیاز است تا تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صمت برای حذف واسطه‌گری در عرضه مصالح ساختمانی منعقد شود. بااین روش، مصالح ساختمانی مشمول واسطه گری و سوداگری نخواهد شد و مصالح ساختمانی با قیمت مناسب برای عرضه در اختیار سازندگان ومردم قرار خواهد گرفت.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top