دوشنبه 4 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز: تخریب خانه‌های تاریخی در دستور کار نیست

تاریخ انتشار: هشتم آبان 1400

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مطالب منتشر شده درخصوص تخریب خانه‌های تاریخی در پی مصوبه سفر اخیر هیات دولت به شیراز صحت ندارد و به هیچ وجه هدف شورای ششم تخریب میراث فرهنگی شیراز نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهدی طاهری درخصوص رویکرد شورای ششم درباره حفاظت از میراث تاریخی بافت قدیم شیراز و چگونگی اجرای طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) افزود: مدیریت شهری فعلی شیراز دنبال تخریب میراث فرهنگی این شهر نیست زیرا این میراث متعلق به همه مردم و آیندگان است.

وی ادامه داد: در سفر اخیر هیات دولت به شیراز به همراه وزیر میراث فرهنگی بازدیدی از بافت قدیم شیراز داشتیم و مقرر شد که این وزارتخانه برای ساماندهی این منطقه و توسعه حرم مطهر همکاری لازم را داشته باشد.

وی اضافه کرد: بعضی خانه های بافت تاریخی شیراز به واقع ارزشمند و میراثی است اما بعضی دیگر که در مجاورت بین الحرمین قرار دارد مخروبه است و هیچ نماد تاریخی و فرهنگی در آن وجود ندارد اما مشخص نیست به چه دلیل در گذشته کد ملی میراث فرهنگی دریافت کرده است و از وزیر میراث فرهنگی تفاضا شد که بررسی مجدد صورت گیرد و اگر بنایی تاریخی نیست تخریب شود تا این منطقه بهسازی شود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد: در روزهای اخیر موضوع مصوبه تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی در سفر اخیر رییس جمهوری مطرح شد که صحت ندارد و چنین طرحی در سفر هیات دولت به فارس مصوب نشده است.

وی تاکید دارد که بناهای تاریخی و میراثی باید حفاظت شود و طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ نیز با حفظ میراث فرهنگی و فضای سبز با تدوین طرحی مهندسی و جامع صورت گیرد.

طاهری در ادامه به اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی در شیراز اشاره کرد که به دلیل عدم رعایت بعضی مسایل امنیتی و ایمنی مورد استفاده کامل شهروندان قرار نگرفته است.

وی افزود: عملیات عمرانی ساخت بزرگترین شهربازی غرب آسیا در شیراز سالها زمین مانده است و خیلی از پروژه‌ها ازجمله پارک کوهستانی دراک که از جنس نشاط است به دلیل عدم پیاده سازی درست چندان مورد استفاده شهروندان قرار نمی گیرد در صورتیکه می‌توان با گشت زنی مداوم چند پهپاد در این منطقه، امنیت و ایمنی دراک را تامین کرد تا شهروندان با آسودگی خیال از این محیط وسیع بهرمند شوند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز به ایجاد کمیسیون سومین حرم اهل بیت (ع) در شورای ششم اشاره کرد و گفت: شیراز باید به تراز سومین حرم اهل بیت برسد.

وی اظهار داشت: در روزهای اخیر به گونه‌ای در فضای مجازی و رسانه‌ای مطرح شده که تنها وظیفه شورای ششم فقط اجرای طرح ۵۷ هکتاری توسعه حرم مطهر شاهچراغ است در صورتیکه اینگونه نیست ‌و سرسبزی، بانشاطی ،ترافیک مناسب و بهبود تراز تجاری، توجه به علم ،ادب و هنر ازجمله شاخص‌های مدنظر این شورا است.

طاهری در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: مشخص نیست که چه مافیایی پشت پرده است که نمی گذارد در شیراز چهار میدان میوه و تره سردخانه کافی و زنجیره فرآوری محصولات کشاورزی ایجاد شود.

وی ادامه داد: ماهانه قریب به ۱۸ تن ضایعات در میدان میوه و تره بار شیراز تولید می شود که با ایجاد زنجیره فرآوری و سردخانه کافی این موضوع حل خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: چاه نفت عوارض ساختمانی منبع درآمدی برای شهرداری است که روزی تمام می شود  و چنانچه قدرت خرید مسکن کاهش پیدا کند میزان صدور پروانه نیز کم شده که امسال در شیراز این کاهش محسوس است و به همین دلیل چندین مرحله تخفیف عوارض اعلام شده اما باید فکری اساسی برای رونق بازار مسکن شود.

رییس کمیسیون نامگذاری معابر و اماکن عمومی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این جلسه گفت: در خصوص آسیب‌های اجتماعی ازجمله تکدیگری و حاشیه‌نشینی و اعتیاد، تنها شورای شهر و شهرداری نمی‌توانند با این معضلات مقابله کنند و خواست عمومی و هم افزایی بین دستگاه‌های مختلفی را می‌طلبد.

افسانه خواست خدایی رییس کمیسیون نامگذاری معابر و اماکن عمومی در نشست خبری با اشاره به اینکه همواره ثمره هم‌اندیشی با نخبگان و متخصصان مثبت و سبب پیشرفت است به اموری که در این دوماهه توسط وی با همکاری دیگر اعضای شورا در مسئولیت‌های محوله پیگیری شده و یا تحقق یافته اشاره کرد.

او افزود: در مورد آسیب‌های اجتماعی ازجمله تکدیگری و حاشیه‌نشینی و اعتیاد، تنها شورای شهر و شهرداری نمی‌توانند با این معضلات مقابله کنند و خواست عمومی و هم افزایی بین دستگاه‌های مختلفی را می‌طلبد.

خواست خدایی در ادامه بر ضرورت  استفاده از طرفیت نخبگان، چاره‌اندیشی جهت تعامل بیشتر با رسانه‌ها و متخصصین امور، ساماندهی مشکلات روستا‌های هادی و هماهنگی با دهیاری‌ها، استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، پیگیری جدی مشکلات مردم مناطق همجوار رودخانه چنارراهدار، برگزاری جلسات منظم و پیگیری عملی در کمیته رسیدگی به درخواست‌های مردمی و پیگیری شکایات تاکید کرد.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فن آوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز نیز با اشاره به اینکه مدیریت مدرن و توسعه دیجیتال شیراز زیرساخت‌های خاص خود را می‌طلبد گفت: دیتاسنتر باید هرچه سریعتر به چرخه اداری شهر متصل شود و با اینکه تا تحقق شهر الکترونیک راه زیادی داریم، اما تلاش داریم ریل‌گذاری و بسترسازی را در این مسیر ایجاد کنیم.

مهدی نصیری افزود: عمده مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد از جمله امضا‌های طلایی یا نبود سهولت در پیگیری امور ناشی از بروکراسی اداری شدید و راه چاره آن نیز تحقق کامل دولت الکترونیک، شهر هوشمند و در واقع دیجیتال است.

نصیری اذعان کرد اینکه مکانیزمی برای سرویس‌گیری از ادارات مرتبط نباشد و به عنوان مثال استعلام آنلاین از ثبت احوال ممکن نباشد یا واحد‌های مختلف در سازوکاری خاص یکپارچه نباشند باعث ایجاد گلوگاه فساد و عدم شفافیت می‌شود.

او تاکید کرد: برای تحقق شهر دیجیتال باید جلوی پای بخش خصوصی فرش قرمز پهن شود، زیرا تجربه نشان داده هرجا دولت یا شهرداری خود مجری پروژه‌ای بوده و رقابت برای تصدی و واگذاری پروژه صورت نگرفته با شکست یا ضعف در اجرا مواجه شده، اما اگر در راستای تحقق شهر دیجیتال از تخصص بخش خصوصی بهره‌مند شویم امور به خوبی پیش می‌رود.

علی‌اکبر سلطانی سخنگوی شورای اسلامی شهر ششم شیراز با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات شهری راهکاری فراتر از اختیارات شهرداری دارند، گفت: رسانه‌ها با بیان مسئله، پیگیری و مطالبه‌گری و تبدیل مسائل به خواست عمومی علاوه بر دور شدن از روزمرگی می‌توانند حساسیت مسئولان را در جهت رفع مسائل بالا برده و شورای شهر وشهرداری را در این مسیر یاری دهند.

او با بیان نمونه‌هایی از مشکلات که همکاری مدیریت شهری با رسانه‌ها سبب رفع آن شده است، افزود: به عنوان نمونه در انعکاس مشکلات برخی مناطق حاشیه‌نشین به ویژه مرتبط با رودخانه چنار راهدار پیگیری‌های میدانی کمک زیادی به پیشبرد این مسئله کرد.

سلطانی بیان کرد: امری که ۱۳ سال زمین مانده بود با انعکاس خوب در رسانه‌ها ظرف چندماه اخیر به مسئله اصلی مدیران مرتبط تبدیل شده و دادستان و دیگر مسئولان نیز پای کار آمده و مسیر خوبی برای حل مشکلات مردم حاشیه این رودخانه همواره شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز افزود: انتظار من از خبرنگاران این است که به بسیاری از مسائل ورود کنند و با جریان‌سازی، کنشگری فعال و پویایی، مشکلات را مطرح کرده و تا حل نهایی مشکل آن را از مدیران مطالبه کنند و در واقع همانند شورا که ناظر عملکرد شهرداری است ناظر بر عملکرد مسئولان باشند.

عضو هیئت رئیسه شورای ششم افزود: مسئولیت دیگر رسانه‌ها، شفاف‌سازی در بسیاری امور است و به عنوان مثال در بحث آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد، شهرداری و شورای شهر وظایف محدود و مشخصی دارند و با اینکه ما بعضا شاهد کم کاری برخی دیگر از نهاد‌ها یا سازمان‌های مرتبط هستیم، اما مردم همه چیز را از چشم شهرداری می‌بینند در حالی که قانون در این زمینه وظایف دستگاه‌های مختلف را مشخص کرده و رسانه‌ها باید از تمام قسمت‌های مربوطه مطالبه‌گری کنند.

سلطانی در پایان افزود: شورا نگاه یکسانی به تمام رسانه‌ها دارد و در این زمینه هیچ‌گونه تبعیضی را بر نمی‌تابد و ما نیز در شورا به عنوان ناظر بر عملکرد شهرداری از رسانه‌ها می‌خواهیم در نظارت بر امور از ما پیشتازتر باشند.

 


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top