جمعه 29 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

تدوین بسته جامع حمایتی شهرسازانه در محلات فرسوده شهری با نگاه نوسازی محله‌ای

1401/01/16

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از ایرنا محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از تدوین بسته مالی و تشویقی حمایتی از انبوه‌سازان در محلات فرسوده شهری خبر داد و گفت:.......

 

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از ایرنا محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از تدوین بسته مالی و تشویقی حمایتی از انبوه‌سازان در محلات فرسوده شهری خبر داد و گفت: بر این اساس بسته جامع تشویقی کالبدی یا شهرسازانه مالی- تسهیلاتی برای انبوه‌سازان و توسعه‌گران با نگاه نوسازی محله‌ای در حال تدوین است تا سهم نوسازی محله‌ای را نسبت به نوسازی تک پلاکی بالاتر ببریم.

محمد آیینی درباره برنامه حمایتی دولت از انبوه‌سازان برای مشارکت در نوسازی بافت فرسوده شهری، گفت: علاوه بر حمایت تسهیلاتی از توسعه‌گران و انبوه‌سازان حمایت مالی و مشوق کالبدی برای سرمایه گذاران فراهم می‌شود.

وی توضیح داد: بر این اساس بسته جامع تشویقی کالبدی یا شهرسازانه مالی- تسهیلاتی برای انبوه‌سازان و توسعه‌گران با نگاه نوسازی محله‌ای در حال تدوین است تا سهم نوسازی محله‌ای را نسبت به نوسازی تک پلاکی بالاتر ببریم.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: به دنبال این هستیم که با رعایت استانداردها، تشویق‌های شهرسازانه را فراهم کنیم که در قالب تراکم تشویقی خواهد بود و برای شهرسازان وتوسعه گران مطلوب است.  بر این اساس قرار است با رعایت ضوابطی امکان ساخت یک یا دو طبقه تشویقی در پلاک‌های فرسوده فراهم شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری اضافه کرد: در حال تدوین این بسته برای ارایه به شورای عالی شهرسازی و معماری و تصویب نهایی آن هستیم.

آیینی با اشاره به جزییات این بسته تشویقی خبر داد: تشویق‌ها علاوه بر اجازه تراکم، در حوزه سطح اشغال و توده گذاری ابنیه و مشوق‌هایی در حوزه پارکینگ و نکات ریز شهرسازانه است که سازندگان با آن آشنا بوده و  با افزایش زیربنای مفید کار را برای آنها اقتصادی‌تر می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حوزه مالی به دنبال تسهیلات مکفی و ارزان قیمت هستیم که با نگاه مثبت دولت در همین مدت کوتاه توانستیم سقف نوسازی تسهیلات بافت فرسوده را به دو و نیم برابر برسانیم.

به گفته محمد آیینی در شرایط مشابه تا پیش از دولت سیزدهم سازندگان می‌توانستند در تهران تا ۲۰۰ میلیون تومان و اکنون ۴۵۰ میلیون وام دریافت کنند که ۱۵۰ میلیون تومان آن با نرخ صفر درصد است.

وی خبر داد: اکنون بیش  از ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع تجهیز و در بانک مسکن آماده اعطای تسهیلات است. ۱۲ هزار واحد نیز به بانک معرفی شده که درحال انعقاد قرارداد است.

معاون وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: تسهیلات ودیعه اسکان موقت نیز برای سازندگان فراهم است که در دوران نوسازی مالکان واحدها را جابجا کنند.

آیینی گفت: حمایت دیگر دولت علاوه بر تخفیف در عوارض پروانه و افزایش تراکم ساخت، تخفیف در هزینه نظام مهندسی است. هم چنین دوره دریافت پروانه نوسازی تسریع می‌شود که اکنون در خیلی از شهرها به کمتر از یک ماه تا دو هفته رسیده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: در مورد صدور پایان کار و تسریع در برقراری انشعاب آب و برق  نیز برنامه‌های دلگرم کننده‌ای در این بسته تدوین خواهد شد که در نهایت توجیه اقتصادی کار را افزایش خواهد داد.

آیینی افزود: نگاه وزارت راه و شهرسازی این است که تمام تسهیلات و تخفیفات و حمایت‌هایی که برای نهضت ملی مسکن فراهم می‌شود با همان سطح و سطوح و  سقف در بافت فرسوده نیز اجرایی شود، منتهی با یک تبعیض مثبت و آن اینکه به رعایت شرایط چهارگانه در بافت فرسوده نیازی نیست و اینکه نرخ سود بانکی هم بسیار پایین‌تر است.

وی ادامه داد: برنامه دیگری در دست تدوین است که در آن فراهم کردن امکان حمایت از انتخاب واحد نوساز برای متقاضیان نهضت ملی با اولویت ساکنان در بافت فرسوده شهری در دست بررسی است.

بر این اساس ثبت نام کنندگان می‌توانند در پروژه‌های ساخته شده در بافت فرسوده برای خرید واحدهای اضافی اقدام کنند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top