دوشنبه 28 خرداد 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

افزایش بازده اقتصادی سرمایه‌گذاران با کاهش زمان صدور پروانه ساخت

1401/02/14

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: شهرداری‌ها برای شتاب بخشی به نوسازی واحدهای مسكوني فرسوده و ناپایدار، زمان صدور پروانه نوسازی در بافت‌های فرسوده کاهش دهند.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفت وگو با خبر نیمروزی شبکه اول سیما اظهارکرد: اگر زمان صدور پروانه ساختمان 6 ماه کاهش پیدا کند برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌گران بسیار تاثیر گذار است و می‌تواند 10 درصد بازده اقتصادی آنان را افزایش دهد و در حقیقت  نامعادله اقتصادی که در مناطق فرسوده نسبت به سایر مناطق توسعه یافته شهر وجود دارد را جبران کند.

آئینی با بیان اینکه براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال 1371 متقاضیان پروانه حداکثر ظرف مدت  هفت روز مهلت دارند درخواست و مدارک خود را  به شهرداری‌ها جهت دریافت پروانه ساخت ارایه کنند، گفت: شهرداری‌ها نیز حداکثر ظرف مدت پنج روز پس از دریافت نقشه‌های مربوطه با رعایت ضوابط اعلام شده نسبت به ارایه کلیه برگ‌های پرداخت عوارض و سایرحقوق قانونی متعلقه به ملک مورد تقاضا اقدام کنند. همچنین شهرداری‌ها پس از دریافت عوارض، مهلت دارند تا ظرف ۲ روز نسبت به صدور پروانه ساخت اقدام کنند.

آیینی با اشاره اینکه  شهرداری‌ها موظفند بتدریج زمان مصروفه مراحل صدورپروانه ساختمان را  از 14 روز به حداکثر 7روز تقلیل دهند، گفت: در برخی موارد 17 ماه و حتی مدت دو سال صدورپروانه ساختمان گزارش شده است .

معاون وزیر راه و شهرسازی دلیل طولانی شدن زمان صدور پروانه نوسازی را بروکراسی طولانی در ادارات و بخش‌های زیر مجموعه شهرداری خواند و اظهارکرد: فرایند پروانه ساختمان به استعلام از ادارات زیر مجموعه شهرداری‌ها  نظیر آتش‌نشانی، فضای سبز  و همچنین سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، ادارات ثبت اسناد، املاک و ... گره خورده که گردش بین سازمان‌ها و کارتابل‌های اداری باعث طولانی شدن این  فرایند شده است.

آئینی ناآگاهی و عدم اطلاع‌رسانی به مردم را باعث طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمان دانست چرا که باعث دوباره کاری‌های متعدد می‌شود و گفت : تمرکزگرایی در شهرداری‌ها به ویژه شهرهای بزرگ نیز باعث طولانی شدن زمان صدور پروانه نوسازی شده است چرا که  شهرداری مناطق و نواحی نمی توانند راسا نسبت به صدور پروانه اقدام کنند و  باید حتما تاییدیه ادارات مرکزی و ستاد شهرداری را بگیرند. این در حالی است که اگر مردم ساکن در محلات هدف بازآفرینی شهری و متقاضیان در خصوص دریافت استعلام‌ها توجیه باشند بسیاری از مراحل را خودشان را سریعتر انجام می دهند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار تصریح کرد، بسیاری از موارد  نظیر بیمه کارگران فصلی و ساختمان و یا ناظران نظام مهندسی ساختمان به صدور پروانه ساختمان گره خورده است.

 معاون وزیر راه و شهرسازی، شهرداری‌ها را محور اصلی در کاهش زمان صدور پروانه ساختمان دانست وگفت: دستگاه‌های مرتبط و دستگاه‌های نظارتی می‌توانند با همکاری و پیگیری مستمر خود نقش بارزی در کاهش زمان صدور پروانه داشته باشند.

آئینی در پایان  با اشاره  به اینکه ساکنان محدوده‌های بافت فرسوده باید با مشارکت سرمایه‌گذاران، سازندگان و توسعه‌گران در خصوص نوسازی املاک فرسوده خود اقدام کنند، گفت:  اگر زمان صدور پروانه ساختمان  6 ماه  کاهش یابد برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌گران بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند 10 درصد بازده اقتصادی آنان افزایش یابد و در حقیقت  نامعادله  اقتصادی که در مناطق فرسوده نسبت به سایر مناطق توسعه یافته شهر وجود دارد را جبران کند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top