سه شنبه 1 خرداد 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

ظرفیت ساخت یک میلیون مسکن در بافت‌های فرسوده در چهار سال وجود دارد

1401/06/12

مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه با توجه به مجموعه حمایت‌هایی كه دولت سیزدهم فراهم كرده، انتظار داریم بیش از این مقدار مسكن را در بافت‌های فرسوده احداث كنیم، تصریح کرد: می‌توانیم به جای هدف ۶۰۰ هزار مسكن در بافت‌های فرسوده، یك میلیون مسكن ایجاد كنیم.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت‌وگو با تاکید بر این‌كه دولت سیزدهم موضوع نوسازی مسكن در بافت‌های فرسوده را در اولویت خود قرار داده است، گفت: در دولت سیزدهم به نوسازی محله‌ای با نگاه تشویق ویژه برای توسعه گران و سازندگان اولویت داده‌ایم.

او با اعلام اینکه بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری در سند تحول دولت سیزدهم به عنوان یكی از چالش‌های اساسی مسكن و شهرسازی مطرح و برای آن سیاست و راهكار تعیین شده است، گفت: دولت در دل برنامه نهضت ملی مسكن، ساخت سالانه ۱۵۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده اختصاص داده است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینكه در بافت‌های فرسوده و سكونتگاه‌های غیررسمی عمدتا افراد كم درآمد سكونت می‌كنند، تصریح كرد: این افراد به تنهایی قادر نیستند به نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسكونی خود اقدام كنند. این بافت‌ها شرایط خوبی ندارند و اگر زلزله‌ای اتفاق بیافتد، جان هموطنان را به خطر می‌اندازد.

مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران با اعلام این که بر اساس آمار، قریب به دو میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در این محدوده‌ها داریم، تصریح کرد: در مجموع ۲۱۰ هزار از این بناهای ناپایدار برچیده شده است و ۶۷۰ هزار واحد در این بافت‌ها ساخته شده است. این آمار نشان می‌دهد این بافت‌ها ظرفیت خوبی برای تولید مسكن اضافی دارند و می‌توانیم هم خانه‌های ناپایدار را از بین ببریم و هم اینكه خانه‌های جدید احداث كنیم.

آیینی در پایان ایجاد مشوق برای نوسازی بافت‌های فرسوده را ضروری دانست و تاكید كرد: این كار باید توسط بخش خصوصی انجام شود. در این راستا ضروری است تا سازنده‌ها با مالكان بافت‌های فرسوده شریك شوند تا زمین در اختیار آن‌ها قرار گرفته شود و بعد از ساخت در اختیار هر دو قرار گیرد.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top