یکشنبه 24 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

تهیه پیشنهاد مشترک جهت اعطای تسهیلات مرمت به واحدهای مسکونی واقع در بافت‌های تاریخی

1401/09/13

علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌ فرهنگی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دیدار با محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از تبیین و اجرای سه رویکرد نوین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به ویژه در موضوع بافت‌های تاریخی در دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دارابی با اشاره به این که اولین رویکرد، بازنگری محلات و بافت‌های تاریخی در کل کشور است، توضیح داد: بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در سال 84 ، 168 شهر تاریخی در کشور شناسایی شد اما از زمان تصویب این مصوبه تاکنون بافت‌های تاریخی دیگری نیز شناسایی شده و برخی آمارها گواه این است که 700 محدوده تاریخی در کشور وجود دارد، بنابراین نیاز به بازنگری در این خصوص احساس می‌شود و این امر در دستور کار ما قرار دارد.

او  ادامه داد: بر اساس رویکرد دوم، صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی و بافت تاریخی را به معنای ایجاد مزاحمت برای توسعه سازندگی و آبادانی کشور ندانسته و معتقدیم باید متناسب با شرایط زمان و مکان و در عین حال حفظ بناها و آثار تاریخی و میراث فرهنگی بازنگری در این زمینه صورت گیرد که اکنون این کار انجام شده است.

 دارابی رویکرد سوم را این گونه برشمرد: بازنگری در حوزه ثبت و حرایم به استان‌ها قبلا در ستاد وزارتخانه صورت می‌گرفت و روند آن بسیار طولانی بود که اکنون به استان‌ها تفویض شده است و کار با سرعت خوبی پیش می‌رود.

معاون میراث‌ فرهنگی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به دیدارش با محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در این دیدار در راستای قانون جهش تولید مسکن که از برنامه‌های خوب دولت سیزدهم به شمار می‌رود، چند مصوبه خوب به تصویب رسید. اول این که قرار شد کارگروه مشترکی از وزارت میراث فرهنگی، وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی و زیر مجموعه آن‌ها تشکیل و بازنگری‌های مورد نیاز توسط این کارگروه انجام شود. هدف این است تا همزمان با سالم سازی و احیای بافت‌های فرسوده، نوسازی بافت‌های تاریخی نیز با حفظ ملاحظات میراث فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

دارابی افزود: مصوبه دیگر ارایه تسهیلات بانکی به ساکنان بافت‌های تاریخی است دراین خصوص قرار شد پیشنهاد مشترک وزارت میراث فرهنگی و شرکت بازآفرینی شهری ایران با محوریت دفتر تجهیز منابع مالی، فنی و اقتصادی شرکت جهت اعطای تسهیلات مرمت به واحدهای مسکونی واقع در بافت‌های تاریخی، تسهیلات بر مبنای درصدی از تسهیلات نوسازی جاری، تعریف و همچنین در خصوص دوره بازپرداخت و نرخ پیشنهادی تسهیلات جهت ارایه به شورای پول و اعتبار تهیه و ارایه شود.

او افزود: در نهایت مقرر شد کارگروهی تشکیل شود و تعاریف و مفاهیم را دریک فاصله زمانی کوتاه مشخص کنند و اقدام‌های عملی صورت گیرد، در عین حال که نباید شتابزده عمل کنیم اما سرعت عمل و استفاده از راه‌های میانبر می‌تواند ضمن حفظ میراث فرهنگی خدمت مهمی به نوسازی و مقاوم سازی مسکن کند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top