سه شنبه 5 تیر 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

وزیر راه و شهرسازی در آیین آخرین روز از پویش جهادی «بم، سفیر نوسازی برای ایران قوی» عنوان کرد:

1401/10/06

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: سفیران نوسازی بم، پیام آوران سلامت و حفظ جان هموطنان هستند برای کاهش بناهای ناپایدار تلاش می‌کنند. این کار یک کار ملی و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است که با عزم جدی به نتیجه خواهد رسید، باید سرعت کار را در همراهی با هم افزایش بدهیم.

به گزارش خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در آیین آخرین روز از پویش جهادی «بم، سفیر نوسازی برای ایران قوی»  که همزمان با سالروز زلزله بم و روز ایمنی و کاهش مخاطرات طبیعی به شکل مجازی برگزار شد، گفت: در حادثه تلخ زلزله بم به دلیل مسوولیتی که در شهرداری تهران داشتم به عنوان گروه‌های امدادرسان در محل حادثه حاضر بوده و از نزدیک پرپر شدن مردم را در زلزله بم که اتفاق نامبارکی بود شاهد بودم. این حادثه هیچوقت از ذهن مردم بم و مردم ایران پاک نخواهد شد. در آن حادثه بیش از ۳۴ هزار نفر جان خود را به دلیل انجام ندادن تمهیداتی که می‌شد پیش‌تر انجام داد از دست دادند. بنابراین باید با درس گرفتن از این حادثه جلوی خسارات بزرگ را بگیریم که هنوز این اتفاق محقق نشده است.

بذرپاش ضمن آرزوی  علو درجات برای تمامی درگذشتگان زلزله بم گفت: اجلاس « سفیران نوسازی بم برای ایران قوی» یک حرکت نمادین قابل توجه است. بعد از زلزله بم بخش عمده‌ای از ساختمان‌های ویران شده نوسازی و بهسازی شد که این حرکت باید الگویی برای سایر نقاط کشور بشود تا بدانیم که حادثه بم حادثه‌ای دور نیست و می‌تواند در سایر نقاط کشور نیز حادث شود و باید در این خصوص اقدامات پیشگیرانه مناسب در همکاری مردم و مسوولان انجام شود.

او با اشاره به رخداد زلزله طبس در سال‌های پیش از زلزله بم و حادثه‌های مشابه در سال‌های بعد از آن تصریح کرد: باید اقدامات پیشگیرانه در سرلوحه کارها و فعالیت‌ها قرار بگیرد تا شاهد تکرار این تجربیات تلخ نباشیم.

نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار همواره در دستور کار باشد

عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه هیچوقت برای تجربه آموختن دیر نیست، گفت: بازسازی بم به عنوان نهضت اجتماعی بسیار امر خوبی است و باید نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار به عنوان حرکتی پایدار همواره در دستور کار باشد و تا وقتی که حتی یک بافت ناپایدار  شهری نداشته باشیم این کار باید ادامه یابد.

بذرپاش در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد می‌تواند سهم قابل توجهی در تولید مسکن داشته باشد که این موضوع باید مورد توجه  قرار گیرد، همچنانکه قانونگذار، دولت و نیاز بازار و جامعه این تکلیف را بر عهده ما گذاشته است. عقب‌ماندگی‌ سال‌های گذشته در تولید مسکن منجر شد تا به ویژه در کلانشهرها شاهد افزایش قیمت باشیم که باید هرچه سریعتر جبران شود.

تقویت تولید مسکن در بافت‌های فرسوده با نوسازی و بهسازی

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما از مسیرهای مختلفی این موضوع را دنبال می‌کنیم و یکی از حوزه‌های تمرکز ما تولید مسکن در بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری و روستایی است. یکی از روش‌های تولید مسکن که هم سهل‌الوصول‌ترین روش است و هم مشکلات روش‌های دیگر را ندارد تولید مسکن در همین بافت‌هاست که دارای خدمات زیربنایی و روبنایی مناسب هستند که با نوسازی دنبال خواهد شد. بدین معنا تولید مسکن در این بافت‌ها هم هزینه کمتری برای کشور به دنبال دارد و هم سریعتر به تولید مسکن و انتفاع مردم منجر می‌شود.

نوسازی بافت‌های فرسوده در گرو عزم ملی و استانی و همکاری همه دستگاه‌هاست

او گفت: مرگ عزیزان در حوادث طبیعی همچون زلزله تکان‌دهنده است و چنانچه بخواهیم این اهمیت را در برنامه‌ها و اقدام‌ها نشان بدهیم باید همگی در این راه خدمت‌رسانی کنیم و یادمان باشد که این کار فقط وظیفه دولت و وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه عزم ملی را در تمامی عرصه‌ها می‌طلبد. بدین معنا تمامی استانداران و فرمانداران در این مورد وظیفه دارند. نوسازی بافت‌های فرسوده برای ایران قوی حرکتی جنبشی بوده و نیازمند همکاری تمام دستگاه‌ها و ارگان‌ها در سطح ملی و استانی است.

او تاکید کرد: در نوسازی بافت‌های فرسوده و رونق تولید مسکن باید نوآورانه بن‌بست شکنی کنیم و اگر بخواهیم از کمبودها و بن‌بست‌ها صحبت کنیم راه به جایی نمی‌بریم. هنر این است که از روش‌های مختلف برای بن بست شکنی در این حوزه اقدم کنیم.

نوسازی بافت‌های فرسوده با اصلاح قوانین تقویت می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بخش مسکن، تولید مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده جهت‌گیری‌های وزارت راه و شهرسازی کامل روشن است، تصریح کرد: مردمی‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و  غیردولتی اولین راهکار است. در این بخش بسیاری از انبوه‌سازان و انجمنهای مردم نهاد تمایل دارند همکاری و مشارکت داشته باشند. تعداد پروانه‌هایی که در یکسال گذشته در بافت های فرسوده صادر شده، موید این مطلب است که ما به عنوان سیاستگذار وظیفه ارایه مشوق‌های مرتب، بروز و مبتکرانه را داریم. هرجا نیاز به اصلاح قانون باشد می‌توانیم در احکام برنامه توسعه و قانون بودجه سال آینده این اصلاحات را انجام دهیم.

بذرپاش با تاکید مجدد بر اینکه مردمی کردن رونق تولید مسکن به ویژه در بافت‌های فرسوده رویکرد اصلی دولت سیزدهم است گفت: ما شهرداری‌ها را در نوسازی بافت‌های فرسوده به عنوان شرکای استراتژیک می‌شناسیم. یکی از تکالیف قانونی شهرداری‌ها پایدارسازی بافت‌های فرسوده و اصلاح این بافت هاست که در قانون شهرداری‌ها نیز مصوب شده است. غیر از وظیفه قانونی ما به عنوان دولت در کنار شهرداری‌ها به عنوان شرکای راهبردی حضور داریم و از آنها حمایت لازم را خواهیم داشت.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: شهرداری‌ها باید فعال‌تر از گذشته در تولید مسکن در بافت‌های فرسوده مشارکت داشته باشند و با ابزارهای قانونی به نوسازی بافت‌های فرسوده و جلب مشارکت مردمی در همکاری با شرکت بازآفرینی شهری ایران و وزارت راه و شهرسازی سرعت بدهند.

ایجاد شبکه منسجم ستادهای بازآفرینی شهری

بذرپاش با تاکید بر اینکه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار به عنوان قرارگاه محسوب می‌شود گفت: باید شبکه منسجمی از ستادهای بازآفرینی شهری در استان‌ها و مرکز تشکیل شود. در یکسال گذشته اقدامهای خوبی در ستادهای بازآفرینی شهری پایدار انجام شد که منجر به رونق افزایش تعداد پروانه‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده شده است که از جمله آنها می‌توان به تخفیف در صدور پروانه ساختمانی تا ۵۰ درصد و در برخی مناطق تا ۸۵ درصد اشاره کرد که این مکانیزم‌های تشویقی بسیار کمک‌کننده است و مردم را برای تخریب و نوسازی ترغیب می‌کنند. همچنین شاهد هستیم که تخریب و نوسازی‌ها به ویژه در شهرهای کوچک سرعت گرفته است.

افزایش تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده برای سال آتی  در دستور کار است

بذرپاش ادامه داد: تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت که در قالب تبصره ۱۸ برای نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار ارایه می‌شود شامل تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی در تهران، ۴۰۰ میلیون تومانی در سایر کلانشهرها، ۳۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و ۳۰۰ میلیون تومانی در سایر شهرهاست که تا ۱۵۰ میلیون تومان با نرخ سود صفر درصد پرداخت می‌شود .این‌ها مشوق‌هایی مناسبی است که برای نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده  و در نظر داریم  تا این تسهیلات در بودجه سال آینده بهبود پیدا کند و در حکم برنامه نیز احکام مناسب‌تری برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اتفاق خوبی که رخ داده، ارایه مشوق‌های شهرسازانه است. در بسیاری از بافت‌هایی که باید به واسطه کوچکی ملک، باید تجمیع انجام شود، ساکنان به دلیل وجود  اختلافات تمایلی به نوسازی نداشتند که این امر  ناپایداری در بافت‌ها را افزایش می داد اما با ابلاغ بسته تشویقی شهرسازانه و رفع بن بست از صدور پروانه برای واحدهای کوچک گره‌های کار باز شد.

وزیر راه و شهرسازی مکانیزم‌های تشویقی برای تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده را بسیار کمک کننده عنوان کرد و افزود:  ما به عنوان دولت وظیفه تسهیل‌گری داشتیم که بخشی از این تسهیل‌گری‌ها منجر به افزایش سرعت نوسازی و صدور پروانه ساختمان در برخی مناطق شد که در برخی از مناطق افزایش صدور پروانه ساختمانی تا ۴۰ درصد نیز ایجاد شد.

سفیران نوسازی بم پیام آوران سلامت و حفظ جان هموطنان هستند

او تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا زلزله بم و خاطره تلخ زلزله که در اذهان به جای ماند با تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده و مقاوم‌سازی و پایدارسازی واحدها در مشارکت با مردم و با همت مسوولان به خاطره‌ای شیرین تبدیل شود. سفیران نوسازی بم، پیام آوران صلح هستند برای کاهش  بناهای ناپایدار تلاش می‌کنند.  این کار یک کار ملی و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است که با عزم جدی به نتیجه خواهد رسید، باید سرعت کار را در همراهی با هم افزایش بدهیم.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top