دوشنبه 28 خرداد 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

وزیر راه و شهرسازی: رایزنی برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نهضت ملی مسکن و بافت‌های فرسوده

1402/03/13

وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه یکی از عوامل رونق تولید مسکن تسهیلات بانکی است، گفت: دولت سیزدهم بر ارائه تسهیلات بانکی تأکید دارد و در جلسه بعدی شورای پول و اعتبار به جمع‌بندی خواهیم رسید تا یکی از بانک‌های کشور را به‌عنوان بانک معین تسهیلات بافت فرسوده معرفی کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه وشهرسازی  با بیان  اینکه  سیاست تولید مسکن در بافت‌های فرسوده از سیاست‌های قطعی دولت است و رهبرمعظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارد، گفت: یکی از اهداف مهمی که ما نیز در وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کنیم سیاست تولید مسکن در بافت فرسوده است. با این کار در کنار تولید مسکن برای مردم، امنیت افرادی که در بافت‌های فرسوده و سازه‌های نامناسب ساکن هستند تامین خواهد شد.

وزیر راه وشهرسازی افزود: با تمام کارهای خوبی که در گذشته صورت‌ گرفته هنوز باید اقدامات مهمی انجام شود و سرعت و حجم کارها افزایش یابد.

بذرپاش افزود: در پایان سال گذشته یک بسته ۱۹ بندی به سراسر کشور ابلاغ شد که رشد و شکوفایی برای صدور پروانه در بافت فرسوده را به همراه داشت و همین امر باعث شد که در فروردین - اردیبهشت رشد ۳۰۰ درصدی صدور پروانه را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته در بافت فرسوده شهر تهران داشتیم و در برخی دیگر شهرها رشد ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی را نیز شاهد بودیم.

او تصریح کرد: در حال حاضر  فصل کار است و از تمام شهرداری‌های سراسر کشور می‌خواهم تا صدور پروانه و اجرای مشوق‌های شهرداری را تسریع کنند.

بذرپاش با بیان اینکه یکی از عوامل  رونق تولید مسکن تسهیلات بانکی است  گفت: دولت سیزدهم بر ارائه تسهیلات بانکی تأکید دارد و در جلسه بعدی شورای پول و اعتبار به جمع‌بندی خواهیم رسید تا یکی از بانک‌های کشور را به‌عنوان بانک معین شعب بافت فرسوده معرفی کنیم.

وزیر راه وشهرسازی گفت: یکی از مشکلات دیگر این است که ساکنان خانه‌های فرسوده در مدت‌زمان یک تا ۲ سال که واحدهای آنها  ساخته می‌ شود باید در جایی ساکن شوند که همین مسئله نیاز به حمایت دولت  دارد. که در این باره با همکاری صندوق کار آفرینی امید  ودیعه اسکان موقت در تهران و کلان‌شهرها حدود ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد به که زودی ابلاغ می‌شود.

 به گفته او، در برنامه هفتم طرح کلید به کلید برنامه‌ریزی شده که به‌واسطه آن وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها این اجازه را خواهند یافت تا خانه‌هایی که خود می‌سازند را جهت اسکان موقت به این افراد دهند.

وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه هدف‌گذاری سال ۱۴۰۲ تولید ۲۰۰ هزار واحد در حوزه بافت فرسوده در سراسر کشور است، درباره افزایش وام نوسازی گفت: در نهضت ملی وام ۵۵۰ میلیون تومان تصویب و ابلاغ شد. هدف‌گذاری بعدی ما کاهش نرخ سود و پلکانی کردن آن است که اکنون از سوی بانک مرکزی پذیرفته شده؛ اما هنوز ناکافی است و باید نرخ را کم کنیم. در حوزه بافت فرسوده  همین مبلغ در نظر گرفته شده اما سعی داریم از منابع موجود، سرمایه صندوق ملی مسکن را افزایش دهیم تا آن پشتوانه‌ای شود که بتوانیم یارانه سود بافت‌های فرسوده را تأمین کنیم.

بذرپاش درباره استقبال ساکنین بافت‌های فرسوده  هم گفت: استقبال بسیار خوب بوده است همه علاقه‌مند هستند که خانه آنها در یک مکان امن با بافت جدید ساخته شود. اما گاهی شرایط برای این کار  فراهم نبوده است که سعی داریم تمام موانع را رفع کنیم که این مشکل رفع شود.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top