دوشنبه 28 خرداد 1403
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

محمد آیینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد:

1402/03/27

بهره‌برداری از 30 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده در سال جاری / افزایش مشارکت‌های مردمی در نوسازی بافت‌های فرسوده

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این که در هفته دولت 10 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده همزمان با دهه فجر 20 هزار واحد مسکونی دیگر نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفت و با رادیو گفت و گو گفت: کشور ما دارای چهار گونه بافت ناکارآمد شهری است؛ بافت تاریخی فرسوده که هویت تاریخی دارد و ارزش‌های معماری، فرهنگی، شهرسازی، اجتماعی و تاریخی را در بر می‌گیرد اما بناهای آن ناپایدار است. حدود 32 هزار هکتار از بافت ناکارآمد کشور بافتهای فرسوده تاریخی است که مشمول قانون حمایت از مرمت و احیای بافتهای تاریخی- فرهنگی می‌شود اما متولی پیگیری تحقق آن وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سه گونه بافت فرسوده دیگر وجود دارد که یکی بافت فرسوده میانی است، این بافت‌ها بیش از 50 سال  قدمت دارند و حدود 74 هکتار از مساحت بافت ناکارآمد کشور به این گونه اختصاص دارد. گونه سوم سکونتگاه‌های غیررسمی است که حدود 60 هزار هکتار بوده و بیشتر در حاشیه شهرها شکل گرفته‌اند. یک گونه دیگر بافت فرسوده با پیشینه روستایی است اما آنچه در کشور به عنوان بافت فرسوده از آن یاد می‌شود بافت فرسوده میانی است.

 مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: 90 درصد کشور ما روی خط زلزله قرار دارد، این باعث شده تا جان ساکنان این بناها در خطر باشد. تفاوت اصلی کشور ما با کشورهای اروپایی در همین زلزله خیز بودن است و بنابراین نوع شهرسازی، معماری و نگهداری بناها با آنچه در اروپا انجام می‌شود متفاوت خواهد بود. در کشور ما نیز بنا بر روانسازی، مقاوم‌سازی و بهسازی بناها در بافت تاریخی است.

رویکرد دولت نوسازی بافت‌های فرسوده است

آیینی در ادامه با اشاره به این که رویکرد دولت برای بافت‌های فرسوده بیشتر نوسازی است تا مقاوم‌سازی، گفت: از آن جا که این بناها از ارزش تاریخی و میراثی برخوردار نیستند نظر کارشناسان بر این است که به منظور حفظ جان ساکنان باید در این بافت‌ها نوسازی رخ دهد. در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 700 هزار بنای ناپایدار در این محدوده‌ها وجود دارد که از این میان در بافت‌های فرسوده بیش از یک و میلیون و 400 هزار بنا و در بافت‌های تاریخی 330 هزار بنای ناپایدار وجود دارد که رویکردها در هر بخش متفاوت است.

بافت فرسوده فرصت است نه تهدید

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که بافت فرسوده را به عنوان تهدید تلقی نمی‌کنیم، افزود: واقعیت این است که بافت‌های فرسوده فرصت مناسبی برای تولید مسکن به شمار می‌روند و در این صورت هزینه‌های کمتری  بر دولت و مردم تحمیل می‌شود، در این مناطق هویت فرهنگی و زیرساخت‌های مورد نیاز وجود دارد.

افزایش مشارکت‌های مردمی در نوسازی بافت‌های فرسوده

آیینی در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش مشارکت مردمی در نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده گفت: در آخرین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری که با حضور رییس جمهور برگزار شد، آخرین آمار عملکردی نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده را ارایه کردیم. این آمار برای اولین بار در درگاه ملی ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران با کمک شهرداری‌ها بارگذاری می‌شود و خود شهرداری‌ها آخرین پروانه‌های نوسازی را در دو سال اخیر را وارد سامانه کرده‌اند .

بر اساس آمار این سامانه در سال 1401 نسبت به 1400 تعداد پروانه‌های صادره 15 درصد رشد داشته است که نشان از افزایش مشارکت‌های مردمی دارد و نه کاهش، این در حالی است که هنوز بسیاری از شهرداری ها نسبت به اجرای بسته تشویقی اقدام نکرده‌اند و در حال تدارک مقدمات آن هستند.

او با اشاره به این که موانع و مشکلات وجود دارد، تصریح کرد: در سال جاری یکسری مشکلات در حوزه بیمه تامین اجتماعی شکل گرفته است و بیمه  تامین اجتماعی در تمام مناطق بافت فرسوده به یک اندازه محاسبه می‌شود که یک عامل کاهنده به شمار می‌رود.

 

بهره‌برداری از 20 هزار واحد مسکونی همزمان با ایام دهه فجر در سال جاری

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با یادآوری این که دو هفته پیش حدود پنج هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید، عنوان کرد: در تهران صدور پروانه در فروردین و اردیبهشت امسال نسبت به این دو ماه در سال گذشته 285 درصد رشد داشته است که به مفهوم افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

 

او با اشاره به این که در هفته دولت 10 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده تکمیل و افتتاح خواهد شد، گفت: همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده همزمان با دهه فجر 20 هزار واحد مسکونی دیگر نیز به بهره‌برداری خواهد رسید. اکنون حدود 150 هزار واحد در این بافت‌ها در حال ساخت است که از این تعداد بیش از 130هزار واحد در دولت سیزدهم آغاز به کار کرده‌اند و تمام این پروژه‌ها با کمک شهرداری‌ها رصد می‌شوند.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارکرد: امسال با بسته تشویقی 19 گانه کالبدی انتظار جهش در این زمینه را داریم.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top