یکشنبه 13 فروردین 1402
شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس

موزه هنر مشکین فام (خانه فروغ الملک)

خانه فروغ الملک قوامی (موزه هنر مشگین فام) یکی اززیباترین مکان های تاریخی ودیدنی شیراز است که در یکی از محله‌های قدیمی شیراز، یعنی جایی که بوی بهار نارنجش فضای کوچه‌ پس کوچه‌های آن را مملو از عطر دلنشین خود کرده ، واقع شده است. 

این خانه تاریخی، در گذشته کاربری مسکونی داشته و همانند اکثر خانه‌های تاریخی از 4 قسمت مجزا به نام قسمت اصلی بیرونی، اندرونی، مطبخ خانه، حمام و اصطبل تشکیل شده است. بنای بیرونی خانه فروغ الملک قوامی توسط راهروهایی به حیاط عمارت متصل می‌شود. شما در گشت‌و‌گذاری که در در این خانه دارید در قسمت جنوبی این بنا، یک سالن بزرگ برای پذیرایی از میهمانان در نظر گرفته شده که دیدنش برای بازدیدکنندگان به راستی  تماشایی است. همچنین در ضلع غربی، این عمارت شاه‌نشین با پنجره‌های چوبی و قشنگش جای خوش کرده که دارای تزیینات گره‌کاری است و در حین بازدید چشم هر بیننده‌ای را خیره در زیبایی خود می‌کند. در دو قسمت شمال و جنوب خانه فروغ الملک قوامی دو اتاق پنج دری وجود دارد. هنر نقاشی روی سقف‌های این خانه تاریخی در شیراز یادآور هنر دوره زندیه است. اسکلت و ساختار اصلی بنا در پی سنگ با ملات گچ، دیوارها آجر با ملات گچ و خاک و در سقف تیرهای چوبی با پوشش گل و خاک و کاهگل است.

 تزیینات بنای تاریخی خانه فروغ الملک قوامی شامل تزیینات آجری، تزیینات کاشی‌کاری، نقاشی‌های سقف و نقوش بر روی سنگ‌ها به صورت حجاری شده است. جالب است که بدانید در خانه فروغ الملک قوامی شیراز موزه هنر مشکین فام برقرار است، این موزه اولین موزه خصوصی هنرهای تجسمی  در ایران محسوب می‌شود که اشیاى موجود در آن شامل صدها قطعه و اثر هنرى از نیم قرن پیش می‌شود که با تلاش و سرمایه خانواده مشکین فام با عشق و علاقه تهیه و گردآوری شده است.

بخش آثار حجارى و نقش برجسته شامل کارهاى استاد حاج حبیب مشکین‌فام (۱۳۸۰ _ ۱۲۹۴) روى سنگ‌هاى مختلف از جمله مرمر می‌شود که شامل نقوش گل، حیوان، متون اسلامى از جمله آیات قرآن است که به دو شیوه گود و برجسته طراحى، خوشنویسى و کنده‌کارى شده است. شما در بازدید از بخش خوشنویسی موزه مشکین فام از سه قسمت متفاوت اما به‌هم پیوسته دیدن می‌کنید که در آنجا آثار خوشنویسى استاد حبیب مشکین‌فام، آثار خوشنویسى محفل هنرى حاج حبیب مشکین‌فام، آثار اساتید بزرگ خوشنویسى فارس و ایران به زیبایی در کنار هم جا خوش کرده‌اند. یکی دیگر از بخش های نقاشى شامل نقاشى‌هاى موزه هنر مشکین‌فام می‌شود که مجموعه بسیار نفیس و متنوعى از آثار هنرمندان معاصر استان فارس را در خود جای داده است. در این بخش آثار ۳۰ هنرمند که معرف سه نسل از نقاشان معاصر فارس هستند، به نمایش درآمده است. این هنرمندان عبارتند از حسام ابریشمى، بیژن بهادرى کشکولى، على‌اصغر تجویدى، خلیل توللى، قاسم حقیقى، بهرام خائف، بهنام خاوران، بهرام دبیرى، عباس دریسى، مهدى رضاییان، کاظم رضاییان، قاسم روزخوش، حسن زارع، غلامحسین صابر، علیرضا ظریف، علیرضا عطروش، احمد علامه دهر، سعید غلامى، جمشید کریمى، شهرام کریمى، محمدرضا کشاورزى، امید مشکسار، حسن مشکینفام، منوچهر معتبر، حسین میرزایى، مهرزاد نژند، حمیدرضا هیربد و غلام یونسى و در نهایت شما آثار حجمى و مجسمه‌هاى هدایت‌الله یوسفى نیز که در این بخش قرار دارند را مشاهده می‌کنید. با تمامی این ویژگی می‌توان گفت که موزه هنر مشکین فام و محتویات آن بى شک می‌تواند پایه و اساس یک موزه واقعى، کم نظیر و درخور براى شهر شیراز و استان فارس باشد. این خانه به همراه موزه‌ای که دارد، یک سرمایه ملى، آرشیوی ماندگار و ارزشمند براى نسل‌هاى آینده است که باید در حفظ آن کوشا باشیم. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به شیراز به آدرس خانه فروغ الملک قوامی در محله سنگ سیاه و در پشت امامزاده بی بی دختران بروید و در فضای رویایی این خانه عکس‌های زیبای یادگاری بگیرید تا لذت این سفر برای همیشه در ذهنتان باقی بماند.


طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top